"Hotel sem napisati tisto, česar v članke ne spraviš," je na predstavitvi knjige v Ljubljani povedal Hočevar in dodal, da se je za izdajo knjige odločil tudi zato, ker ta v nasprotju s časopisom "ostane".
Neprepustno vatikansko obzidje
Hočevar na 238 straneh knjige med drugim primerja zadnja papeža, Janeza Pavla II. in Benedikta XVI., obširno opiše slovenskega kardinala Franca Rodeta in predsednika sedmih italijanskih vlad Giulia Andreottija. V knjigi avtor več piše o Vatikanu kot o Rimu na levi strani Tibere, saj pravi, da se o njem, posebej o italijanskem premierju Silviu Berlusconiju, ki ga je označil za "zrcalo italijanske duše", piše že veliko. Drugače pa Hočevar pravi, da lahko pravi Rim spoznaš med običajnimi Rimljani in v "navadni oštariji".
Pisanje o Vatikanu je Hočevar primerjal s poročanjem s Kube ali iz Vzhodne Evrope v času železne zavese, saj se za vatikansko obzidje pride "težko in počasi". "Ko nam bo jasno, kaj je za obzidjem, obzidja ne bo več," je Hočevar povedal o težavah pri pridobivanju informacij o delovanju in dogajanju v Vatikanu.
"Italija potrebuje fojbe"
Posebno pozornost je Hočevar namenil tudi odnosu Rima in Rimljanov do Slovencev. V italijanski prestolnici so se po njegovih besedah v Rimu še pred 15 leti spraševali, ali je Slovenija na tej ali oni strani Urala. "Najtežje je biti Slovenec in se pogovarjati z nekom, ki se do tebe obnaša kot fašist," je neprijetno plat življenja in dela v Rimu opisal novinar ter pisatelj. Kot je še povedal, so se v Rimu do Slovencev tako večinoma obnašali vsi z redkimi izjemami do lanskega obiska predsednika republike Danila Türka v Trstu in letošnjega v Rimu.
Hočevar se je dotaknil tudi vedno spornih fojb, za katere pravi, da jih Italija potrebuje, "da se ne kolje o sebi in svoji zgodovini" in del krivde prenese na nekoga drugega.
Ljudje potrebujejo nove svetnike in idole
Tudi prejšnjemu papežu Janezu Pavlu II. , ki bo 1. maja razglašen za blaženega, je v knjigi Rim, večen in svet, minljiv in posveten avtor namenil precej prostora. "Ljudem ni več mar za stare svetnike, zato jim je treba dati nove svetnike in nove idole, ki jih bodo ljudje cenili," je v zvezi z beatifikacijo in prizadevanji, da bi Karel Wojtyla postal svetnik, povedal Hočevar.
Glede kardinala Rodeta pa je Hočevar na tiskovni konferenci povedal, da smo Slovenci zanj "vsaj toliko preozki, kot je on za nas", in dodal, da je v Rode v Rimu drugačen kot v Sloveniji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje