Larry McMurtry je umrl v četrtek zvečer, je potrdila njegova predstavnica za stike z javnostjo; star je bil 84 let.
Za roman Lonesome Dove, ki je pomagal na novo definirati žanr ameriškega vesterna, je bil McMurtry leta 1986 nagrajen s Pulitzerjevo nagrado. Poleg tega sta leta 2006 z Diano Ossana osvojila oskarja za najboljši prirejeni scenarij za Goro Brokeback, zgodbo ljubezni med dvema kavbojema v ameriški divjini. Leta 1972 je bil za oskarja nominiran za priredbo svojega lastnega romana v scenarij za film Zadnja predstava (The Last Picture Show).
Prototip ameriškega epskega romana
V svoji karieri je napisal približno petdeset knjig (tudi zbirke esejev, spomine in kritike), a njegovo najvplivnejše delo v ameriškem kanonu ostaja Osamljena golobica (Lonesome Dove); roman je bil epska pripoved o dveh nekdanjih teksaških možeh postave, dobrovoljnem Gusu in prepirljivem Callu, ki gonita živino iz Teksasa v Montano. "Če bi ljudje imeli kaj zdrave pameti, bi se znebili Mobyja Dicka in kot zgled ameriškega epskega romana navajali Osamljeno golobico," je leta 2003 v nekem intervjuju izjavila Carolyn See, profesorica književnosti na Univerzi v Kaliforniji. "O tem sploh ni dvoma. Junaka v tej knjigi sta preprosto sijajna. Ženski liki so sijajni. In to raven obdrži 800 strani."
McMurtry je bil znan po tem, da se je navezal na svoje junake; k številnim od njih se je vračal še v poznejših delih. Protagonista Osamljene golobice sta nastopila v štirih romanih, liki iz Zadnje predstave pa so navdihnili kar pet romanov.
Kritiki so pisatelja hvalili, ker je znal izrisati tridimenzionalne in kompleksne osebnosti, pa tudi zato, ker je znal razreševati konflikte med njimi, pa naj je šlo za zdolgočasene najstnike v majhnem mestu (Zadnja predstava) ali pa za samopašno žensko in njeno umirajočo hčerko (Čas nežnosti). McMurtry sam se je rad zoperstavil pričakovanjem – po oskarja je na primer prišel v kavbojkah – in svojega dela ni rad mitologiziral. "Rad si izmišljujem stvari," je povedal v intervjuju leta 2016. "Preprosto pišem, pač."
McMurtry, sin več generacij ameriških govedorejcev, se je leta 1936 rodil na ranču v zahodnem Teksasu; kraj, kjer je odraščal, je bil njegov navdih za izmišljeno mestece Thalia, kamor je postavil Zadnjo predstavo in njena nadaljevanja.
Mit ameriškega kavboja ga ni zanimal
V poznejših intervjujih je prostodušno priznaval, da ni po Osamljeni golobici (1985) nikoli več napisal česa boljšega. "Zgradba dolgega romana je res kompleksna naloga. Ne verjamem, da je veliko pisateljev, ki bi svoja najboljša dela napisali po 60. letu." Čeprav se je v Osamljeni golobici in njenih nadaljevanjih vračal v čase Divjega zahoda, pa se ni vdajal romantiziranim predstavam o "dobrih starih časih". Namesto ponosnih kavbojev, njihovih junaških podvigov in strelskih soočenj je raje opisoval tegobe in stiske samotnega življenja.
Pisatelj, ki se je držal stroge rutine – vsako jutro je na svojem pisalnem stroju sestavil pet strani besedila –, je imel filme rad skoraj toliko kot knjige. Že njegov prvi roman, Horseman, Pass By (1961) je dobil uspešno ekranizacijo: zaživel je kot film Hud s Paulom Newmanom v glavni vlogi.
Larry McMurtry je bil še iz prvega zakona oče glasbenika Jamesa McMurtryja. Leta 2011 se je poročil s Faye Kesey, vdovo Kena Keseyja, avtorja Leta nad kukavičjim gnezdom. Pisatelja sta skupaj študirala pisanje na univerzi Stanford v petdesetih letih prejšnjega stoletja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje