Foto:
Foto:
Pisatelj z ženo Liso Witasek na svojem domu v Švici.
Ephraim Kishon: Noetova barka, turistični razred.

Pisatelj, ki se je sicer rodil na Madžarskem, pokopali pa ga bodo v Tel Avivu (Izrael), je najbolj znan po svojih satiričnih kratkih zgodbah. Leta 1949 je emigriral v Izrael, kjer je v časnikih začel objavljati politično in družbeno satiro, v šestdesetih letih pa je kot režiser in scenarist sodeloval tudi pri snemanju filmov.

Njegov sin Raphael, pogosto tudi sam tema pisateljevih zgodb, je za izraelski časnik Maariv, pri katerem je Kishon začel svojo kariero, potrdil, da je ta umrl za posledicami srčnega napada.

Avtor več kot 50 del
Kishon, ki je preživel tudi holokavst, je napisal več kot petdeset del, po svetu pa prodal več kot 43 milijonov izvodov. Njegova dela so prevedena v 37 jezikov, tudi v slovenščino (Herkules in sedem mačkic, Družinske zgodbe, Kamela v šivankinem ušesu, Angel varuh ...). Družinske zgodbe so tudi najbolj brano delo katerega koli izraelskega pisatelja do sedaj.

Izredno priljubljen v Nemčiji
Najraje ga berejo v nemškogovorečih deželah, kjer je prodal kar 32 milijonov svojih del. Med deli, ki so znana širši javnosti, sta tudi pogled na Izrael v sovražno nastrojenem Srednjem vzhodu Oprostite, ker smo zmagali! in Ozri se nazaj, ga. Lot.

Kishon je pisatelj
Značilen je na primer njegov stavek o Izraelu: "To je država, v kateri nihče ne pričakuje čudežev, temveč se vsi zanašajo nanje." Kishon pa je med drugim zapisal tudi: "Nisem pisatelj. Sem samo humorist. Pisatelj postaneš šele potem, ko umreš." Vsekakor lahko zapišemo, da je bil Kishon pisatelj.