Prizivno sodišče v Čilu je danes odredilo ponovno odprtje preiskave Nerudove smrti. V izjavi je pojasnilo, da "preiskava še ni končana in da obstajajo natančni postopki, ki jih je mogoče izvesti za razjasnitev dejstev," povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Voznik ni nikoli spremenil svoje zgodbe
Preiskava vzroka Nerudove smrti se je začela leta 2011, ker je njegov nekdanji voznik in osebni pomočnik Manuel Araya trdil, da je pesnik tik pred smrtjo dobil skrivnostno injekcijo v prsni koš. "Dokler bom živ, ne bom spremenil svoje zgodbe," je izjavil Araya za BBC pred desetimi leti. "Neruda je bil umorjen. Niso hoteli, da bi Neruda zapustil državo, zato so ga umorili." Dodal je še: "Pinochet je bil morilec. Nerudo je dal ubiti, da ne bi zapustil države, kajti bil je intelektualec, ki ga predsednik ni hotel imeti za nasprotnika." Araya je umrl junija lani v starosti 77 let.
Poročilo čilskega ministrstva za notranje zadeve iz leta 2015 navaja, da Neruda ni umrl zaradi raka na prostati, ki ga je sicer imel, temveč je bilo "nedvomno mogoče in zelo verjetno", da je preminil zaradi "posredovanja tretjih oseb", je poročal španski časnik El Pais.
Niso našli sledi strupa, a tudi rak ga ni ubil
Nerudove posmrtne ostanke so izkopali leta 2013, da bi ugotovili vzrok njegove smrti, vendar takratni testi niso pokazali vsebnosti strupenih snovi ali strupov v njegovih kosteh.
Pred leti je prav tako mednarodna skupina forenzikov kot uradni vzrok smrti zavrnila možnost, da bi šlo za kaheksijo oziroma oslabelost in izčrpanost telesa zaradi kronične bolezni – v Nerudovem primeru raka. Ob tem pa takrat niso ugotovili, kaj ga je dejansko ubilo.
Družina Neruda vztraja pri teoriji umora
Družina Nerude prav tako podpira Arayeve trditve, da je bil pesnik tik pred smrtjo zastrupljen s smrtonosno bakterijo, ki naj bi mu jo vbrizgali v telo. Sodnica Paola Plaza je sicer decembra lani odredila zaključek preiskave, vendar sta se pesnikova družina in komunistična partija kmalu zatem pritožili in zdaj dosegli, da bo preiskava ponovno stekla.
Številni Čilenci menijo, da je smrt Nerude povzročil Pinochetov režim, znan po nasilju in pobojih levičarskih aktivistov in drugih političnih nasprotnikov. Pinochet, ki je Čilu vladal 17 let, je umrl leta 2006 v starosti 91 let, ne da bi bil obsojen za zločine, zagrešene v času svoje vladavine.
Pablo Neruda, ki se je rodil kot Ricardo Eliecer Neftali Reyes Basoalto, je bil čilski pesnik, diplomat in politik, od leta 1971 naprej tudi prejemnik Nobelove nagrade za književnost.
Dejstvo je, da je imel tudi raka
Umrl je 23. septembra 1973 – le 12 dni po državnem udaru, ki ga je 11. septembra istega leta izvedel Pinochet.
Neruda naj bi se pred smrtjo pripravljal na beg v izgnanstvo v Mehiko, od koder bi vodil odpor proti Pinochetovemu režimu, vendar je po hospitalizaciji zaradi raka umrl, še preden bi lahko pobegnil. Čilske oblasti v Čilu so takrat zatrjevale, da je 69-letni Neruda umrl zaradi raka na prostati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje