Nacionalni mesec skupnega branja se bo tradicionalno začel s posvetom Bralnega društva Slovenije na ljubljanski Filozofski fakulteti. Posvet, naslovljen Branje za znanje, je namenjen temam, povezanim z branjem stvarne literature za vse starostne skupine.
V uvodnem delu posveta bodo sodelovali predsednica Bralnega društva Slovenija Savina Zwitter, predsednik Društva Bralna značka Slovenija - ZPMS Marko Kravos, Tjaša Urankar z Javne agencije za knjigo RS (JAK) in Vinko Logaj iz Zavoda RS za šolstvo. S svojimi strokovnimi prispevki pa bodo sodelovali Tina Bilban, Sašo Dolenc, Samo Kreft, Kozma Ahačič, Samo Rugelj, Emica Antončič, Ana Slavec, Marina Dermastia, Marija Nabernik, Gregor Torkar, Rok Omahen, Tilka Jamnik, Darja Lavrenčič Vrabec in Klara Jan.
Več kot 300 dogodkov po vsej državi
Tokratni nacionalni mesec skupnega branja, v okviru katerega se bo do 8. oktobra zvrstilo več projektov in dogodkov, poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednice republike Nataše Pirc Musar. K projektu je letos doslej pristopilo že 98 izvajalcev, napovedanih pa je kar 319 dogodkov po državi.
Na dan zlatih knjig, 17. septembra, bodo društvo Bralna značka ter društva in Zveze prijateljev mladine zaznamovali začetek bralne sezone v vrtcih, šolah, knjižnicah z bralnim maratonom, v tednu otroka pa se bodo zvrstile tradicionalne razdelitve darilnih slikanic prvošolcem v Sloveniji, zamejstvu in slovenskem zdomskem oziroma izseljenskem prostoru.
JAK s partnerji tudi v tem šolskem letu pripravlja nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture Rastem s knjigo, ki se bo letos začel 8. oktobra. Center za spodbujanje bralne pismenosti v Mariborski knjižnici bo med 2. in 5. oktobrom izvedel e-strokovno srečanje ABC Bralne pismenosti V, na katerem bodo predstavili različne vidike družinske pismenosti in medgeneracijskega sodelovanja.
Mesecu skupnega branja se kot partner pridružuje Nacionalni inštitut za javno zdravje z vseslovensko akcijo Pokloni čas, polepšaj dan, s katero bodo z različnimi oblikami medgeneracijskega branja povezali vse generacije. Akcija bo trajala do 1. oktobra, ki je mednarodni dan starejših.
Ustvarjanje razmer, da bi vsi imeli čas za branje
Pri organizaciji nacionalnega meseca skupnega branja sodeluje tudi ministrstvo za kulturo. Ministrica Asta Vrečko je v nagovoru spomnila, da za prve otrokove korake v svet branja poskrbijo starši, nato pa imajo to vlogo tudi vzgojitelji in pedagogi v vrtcih in šolah. Ob tem je opozorila tudi na pomen šolskih knjižnic.
Dodala je, da se na ministrstvu zavedajo pomembne vloge pri ustvarjanju razmer za skupno branje, "da bi čas za branje imeli vsi; da skrbimo za dostop do bogastva literature, ne glede na socialni status; da skozi literaturo in svoje delovanje gradimo vključujočo družbo". Ministrica je ob tem spomnila, da bo prihodnji mesec Slovenija častna gostja na Frankfurtskem knjižnem sejmu, naslednje leto pa častna gostja bolonjskega sejma otroške in mladinske literature.
Med partnerji projekta nacionalnega meseca skupnega branja je tudi ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki tudi tako prispeva h krepitvi bralne kulture in udejanjanju strateških ciljev, opredeljenih v Nacionalni strategiji za razvoj bralne pismenosti 2019–2030.
"Ljubezen do branja ni samo osnova za pridobivanje kakovostne izobrazbe, je osnova za boljše razumevanje vseh vidikov našega življenja," je ob tej priložnosti sporočil minister Darjo Felda. Poudaril je, da ga veseli, da projekt "ne le vztraja, ampak vsako leto postaja obsežnejši in odkriva nove možnosti, ki nas opominjajo, kako z branjem lahko svoje življenje in družbo bogatimo na najrazličnejše načine".
Po ministrovih besedah "z branjem bolje razumemo svet, in to je v marsikdaj neobvladljivo hitrem tempu sodobnega časa vrlina, ki jo še kako potrebujemo".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje