Joan Didion ni izmučilo le pisanje; bolj so jo utrudile hude življenjske preizkušnje. Foto:
Joan Didion ni izmučilo le pisanje; bolj so jo utrudile hude življenjske preizkušnje. Foto:
Norman Mailer
Zvezdnik večera je bil Norman Mailer. Foto: EPA

70-letna pisateljica je z delom The Year of Magical Thinking (Leto magičnega razmišljanja), s pretresljivo pripovedjo o nenadni smrti moža pisatelja Johna Gregoryja, ki jo je spremljala še huda bolezen hčerke, osvojila priznanje nacionalna knjižna nagrada (National Book Award) v kategoriji stvarne literature. A veselje ni bilo popolno. Malo za tem, ko je Didionova delo končala, ji je namreč umrla tudi hčerka.



Zgodovina obvladuje leposlovje
V kategoriji leposlovja pa je z romanom Europe Central (Osrednja Evropa), ki pripoveduje totalitarizmu v Nemčiji in Sovjetski zvezi med 2. svetovno vojno, slavil William T. Vollman. Vollmanov največji tekmec je bil E. L. Doctrow, ki mu je odlično delo uspelo s prav tako zgodovinskim albumom The March (Pohod). V središče dogajanja je Doctrow postavil ameriško državljansko vojno oziroma generala severnjakov Williama Tecumseha Shermana, ki je prav ob koncu morije vodil znameniti pohod proti morju.

Nagrajenec, ki prezira ženske
Zvezdnik večera je bil tudi pisatelj Norman Mailer, ki je za svoj veličasten opus iz rok pisateljice Toni Morrison prejel medaljo za odličen prispevek k razvoju ameriške literature (Medal for Distinguished Contributions to American Letters). Čeprav je Toni Morrison prisrčno čestitala Mailerju, pa lavreatu ni pozabila očitati, da je njegovo pogosto prezirljivo obravnavanje žensk postalo že skoraj komično. V zahvalnem govoru je Mailer opozoril na "izumiranje" dobre literature. Vse pisatelje je pozval, da naj si prizadevajo ohranjati pravo umetnost pisanja.