Med novimi izdajami je tudi Aristotlova Poetika. Foto: Compress Ljubljana
Med novimi izdajami je tudi Aristotlova Poetika. Foto: Compress Ljubljana

Tri nova dela so Krščanska Evropa Josepha H. Weilerja, Arhonti biti - poskus filozofije vere Željka Paviča in Aristotelova Poetika, ki je tokrat v Sloveniji ponatisnjena
že drugič. Bistvo knjige Krščanska Evropa je teza, da je krščanstvo skupni imenovalec evropske zgodbe, za Pavičevo delo je značilno preizpraševanje hermenevtike svetega, Poetika pa je Aristotelova umetnostna filozofija, v kateri proučuje teorijo pesniške umetnosti. Vse tri knjižne novosti so izšle v zbirki Claritas.

Krščanska tradicija naj prispeva k razcvetu
Weiler si je v knjigi Krščanska Evropa postavil vprašanje, kaj je združevalni del evropske raznolike kulture, in odogovor našel v krščanstvu. Avtor se zavzema za uresničitev uradno sprejete smernice, da bi bila Evropa tudi etična in ne le gosoodarska skupnost. V knjigi Krščanska Evropa, ki jo je prevedla Martina Ožbolt, Weiler opozarja na krščansko tradicijo in kulturo, ki lahko prispevata k razcvetu evropske duhovne kulture in k ustvarjanju Evrope, ki bo upoštevala vse svoje člane.

Ožje filozofsko delo Željka Pavliča
Delo Arhonti biti - poskus filozofije Željka Paviča je posvečeno odnosu med vero in filozofijo ter možnostmi, kako filozofija lahko pristopi k pojavu vere. V ožje filozofskem delu Pavič obravnava razumevanje religije svetega pri Schleiermacherju, Heideggru, Ottu in Levinasu. Teološki in filozofski pristop k bogu pa sooča s pomočjo papeške enciklike in vprašanj o možnostih in mejah naravne teologije.

O Aristotlu nič novega
Aristotel v delu Poetika obravnava tragedijo in epiko, bralec pa v njej spoznava osnopvne kategorije in topike zahodne misli o umetnosti, kot sta memesis in katarza. Nova izdaja Poetika ima tudi slovarček, ki bralcu lajša razumevanje Aristotlove misli.