Edini potomec Vladimirja Nabokova, sin Dimitrij, se je po dolgoletnem oklevanju končno odločil, da očetovega zadnjega dela kljub njegovi poslednji želji ne bo sežgal. Osnutke za roman Laurin izvirnik bodo tako objavili v knjižni obliki. Foto: DPA
Edini potomec Vladimirja Nabokova, sin Dimitrij, se je po dolgoletnem oklevanju končno odločil, da očetovega zadnjega dela kljub njegovi poslednji želji ne bo sežgal. Osnutke za roman Laurin izvirnik bodo tako objavili v knjižni obliki. Foto: DPA
Lolita
Sloves kontroverznega avtorja so Nabokovu nadeli leta 1955, ko je izšel najbrž njegov najbolj znan roman Lolita in doživel prepoved objave v več evropskih državah. Prva ameriška izdaja je izšla leta 1958 in - kljub nekaterim moralnim zgražanjem - postala takojšnja uspešnica. Roman so na filmsko platno prenesli dvakrat. Leta 1962 je Lolito režiral Stanley Kubrick in v naslovni vlogi Humberta Humberta zaigral James Manson, drugič pa je na režiserski stolček sedel Adrian Lyne, v naslovni vlogi pa je zaigral Jeremy Irons.

Eden največjih pisateljev 20. stoletja je namreč v svoji oporoki dedičem zabičal, naj njegovo zadnje delo oziroma, bolje rečeno, osnutke za zadnji roman z naslovom Laurin izvirnik zažgejo, češ da se mu "upira misel, da bi moji bralci videli roman, ki sem ga dokončal samo v svojih mislih, ne pa tudi na papirju". Pisatelj, ki je umrl leta 1977, je ženo in sina pustil pred težko nalogo, ki je nikoli nista mogla izvršiti. Vera Nabokova, ki je umrla leta 1991, je tako osnutek romana zapustila njunemu edinemu otroku, zdaj 73-letnemu Dimitriju Nabokovu, ta pa se je, postavljen pred težko moralno dilemo, ali naj izpolni očetovo poslednjo voljo ali ustreže bralcem, po dolgoletnem oklevanju nazadnje le odločil, da dela ne bo sežgal.

Tudi pisatelj bi si premislil
Kot je Dimitrij, ki je tudi upravitelj očetove literarne zapuščine, povedal za BBC, ga je zelo mučila misel na to, da poleg njega nihče drug ne bo imel možnosti prebrati rokopisa. Poleg tega si nikoli ni "mogel zamisliti, da bi zažgal ali na koščke raztrgal to prečudovito delo". Dodal je še, da misli, da bi nazadnje tudi oče popustil želji tolikih ljudi, ki si želijo prebrati njegov zadnje delo. Nazadnje je tudi odločno zanikal govorice o tem, da namerava očetov osnutek dokončati kar sam, češ da si tega nikoli ne bi dovolil.

Gre res za najboljše delo Nabokova?
50 listov z zapiski, ki so shranjeni v trezorju neke švicarske banke, je tako na varnem, ni pa še znano, kdaj bo avtorjevo poslednje delo tudi objavljeno. Dimitrij pravi, da bi pisateljevi zapiski napolnili 30 knjižnih strani, in še zatrjuje, da gre za očetovo "najbriljantnejšo, najizvirnejšo in morda najdrznejšo stvar, kar jih je kdaj napisal", čemur pa skoraj nobeden izmed poznavalcev pisateljevega opusa ne verjame, saj se njegova pozna dela nikakor ne morejo primerjati z njegovimi najboljšimi romani, kot so Lolita (1955), Pnin (1957) ali Lužinova obramba (1964). Ob koncu pisateljevega življenja naj bi namreč njegova literarna ustvarjalnost že dosegla zenit.

Kristina Sluga