Večer boste lahko preživeli sami, pa vendar ne boste osamljeni. Foto: RTV SLO
Večer boste lahko preživeli sami, pa vendar ne boste osamljeni. Foto: RTV SLO
Stare knjige
Že pred stoletji so si ljudje radi krajšali čas ob prebiranju knjig. Foto: RTV SLO

Društvo je namreč na trg poslalo štiri nove pesniške izdaje, ki so dopolnile zbirko Prišleki. Nove verze predstavljajo Gregor Podlogar v zbirki Milijon sekund bliže, Peter Semolič s svežnjem pesmi, ki ga je naslovil Prostor zate, Jure Jakob - napisal je knjigo Budnost - in Uroš Zupan (Jesensko listje).

Podlogarjev slogovni sistem
Gregor Podlogar v knjigi Milijon sekund bliže tematizira sodobni svet. Zato se ne smemo čuditi, da je Podlogar vanje vnesel veliko citatov in celo grafitov. Po besedah avtorja spremne besede h knjigi Urbana Vovka, nam je Podlogar tokrat postregel z zanimivim repertoarjem izraznih sredstev. Predstavitev izbranih motivov je Podlogar podkrepil z medverznimi preskoki, horizontalnimi premolki oziroma vertikalnimi predahi, ponovitvami, zrcaljenji pomena in drugimi posebnostmi. Izziv bralcu pa je avtor pripravil z nedorečenimi mislimi in mnogoznačnimi sklopi besed, ki dopuščajo možnost svobodne interpretaicje zapisanega.

Pokukajte v moško družbo
Peter Semolič nas v delu Prostor zate uvede v "sveto intimnost" moških družb. Semolič je zbirko pisal v obdobju, v katerem se je veliko družil s samskimi moškimi, ob čemer je spoznal, da je ta segment populacije resničen svet za sebe. V pesmi Moški med sabo je Semolič tako zapisal: "Nihče od nas ne šteka prav ničesar/in Duš pripomni to je enostavno/lepo je ženski reči imam te rad/nihče več nič ne reče kaj ni reči.

Zbirka Budnost Jureta Jakoba je sklop notranjeinspektivne poezije. Budnost namreč po besedah Andreja Hočevarja pomeni potrpežljivo čakanje, pisanje in gledanje vase in navzven ter končno spoznanje, kako uskladiti posameznikovo razpetost med oba svetova - notranjega in zunanjega. V zadnji novosti Literature Jesenskem listju Uroš Zupan slika atmosfero okolja. Recenzentka pesniške zbirke Petra Koršič je kot preskok od prejšnjega Zupanovega dela izpostavila to manjšo pragmatičnost novih Zupanovih verzov. Zupanove pesmi več ne naznanjajo, o čem želi pesnik spregovoriti, marveč veliko bolj kot poprej že same udejanjajo prej "oglaševani Zupanov program".