Letošnji Frankfurtski knjižni sejem (uradno se začne v sredo) je v Španiji sprožil pravi nacionalistični spor. Vse se je začelo, ko so organizatorji za častno gostjo letošnjega sejma izbrali špansko pokrajino Katalonijo. V Barceloni, glavnem mestu pokrajine in obenem založniškem središču vse Španije, so sklenili, da bodo deželo na največjem knjižnem sejmu na svetu predstavljali zgolj in samo pisatelji, ki pišejo v katalonščini. Zaradi vse bolj burnih pritožb v medijih so nato junija svojo odločitev "vzeli nazaj" - da jih lahko zastopajo tudi španskopišoči avtorji - a je bilo že prepozno.
Največje katalonsko izvozno blago ne pride
Premalo, prepozno, so se strinjali pisatelji. Eden najslavnejših katalonskih pisateljev, Carlos Ruiz Zafón, ki je leta 2001 izdal svetovno uspešnico Senca vetra (zgodba se odvija v Barceloni!), je prvi napovedal svoj bojkot sejma. Pridružila sta se mu še Javier Cercas (Soldados de Salamina) in Eduardo Mendoza (La ciudad de los prodigios).
Kaj ima politika s tem?
Ti in številni drugi pisatelji poudarjajo, da katalonščini - jeziku, ki ga govori 13 milijonov Špancev in je bil pod Francovo diktaturo prepovedan - prav gotovo niso hoteli vzeti mesta pod žarometi, da pa so se morali zoperstaviti "poskusu politikov, da bi ugrabili kulturno prireditev in jo izkoristili za promocijo separatističnih ciljev".
S sedeža konzervativne Ljudske stranke Katalonije so sporočili, da bojkot pomeni "sramotno osiromašenje" španske delegacije na sejmu in da s tem vlečejo za nos samo obiskovalce.
Vsaka publiciteta je dobra publiciteta
Organizatorji sejma so si nad vsem skupaj seveda umili roke, saj je goste moral izbrati Inštitut Ramon Llull (nekakšen katalonski ekvivalent Cervantesovega inštituta), ki naj bi se pustil zavesti političnim težnjam. Res pa je, da tokrat ni prvič, da skušajo v Frankfurtu z izborom gostov spodbuditi javno debato. Naslednje leto bo častna gostja na primer Turčija, kar je "izvrstno" izhodišče za (besedne) spopade med zahodnjaško in vzhodnjaško usmerjenimi literati. Leta 2009 bo na vrsti Kitajska.
Ana Jurc
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje