Rdžaa Alsanea v romanu Dekleta iz Rijada spremlja štiri Savdijke in opisuje, kako se zaljubljajo in ljubijo ženske v državi, v kateri se za poroko še vedno dogovarjajo njihovi starši, do pred kratkim pa ženske brez moških sorodnikov niso smele niti na sprehod po mestu, kaj šele, da bi se sestajale ali se spogledovale z moškimi.
Grozili so ji tudi z obglavljenjem
Medtem ko je na Zahodu že kar težko napisati knjigo o ljubezenskih odnosih, ki bi koga začudila, kaj šele šokirala, je pred dvema letoma 25-letna Savdijka Alsanea s svojim romanom v arabskem svetu povzročila velikanski pretres, avtorica pa je dobivala številna svarila in grožnje, da jo bodo "skrajšali za glavo".
Dekleta iz Riada bodo te dni izdali tudi v hrvaškem jeziku, zato se je tamkajšnji dnevnik Jutarnji list posvetil temu knjižnem delu, ki v zahodnem delu sveta velja za precej neškodljivo branje, daleč od pohujšljivega ali celo erotike. Čeprav je bila knjiga v Savdski Arabiji do pred kratkim prepovedana, so mnogi izvodi vseeno prispeli do Riada ali celo Meke, na savdskem črnem trgu pa je knjiga, ki sicer v knjigarnah stane nekaj desetakov, dosegla ceno več sto evrov.
"Ljubezen in moško-ženski odnosi niso teme, o katerih se pri nas govori ali piše. Normalno je, da je to ljudi zelo zanimalo in so želeli o tem brati,"
je za omenjeni hrvaški časnik povedala Alsanea, ki v Chicagu na Univerzi v Illionisu končuje magisterij iz stomatologije. Po dveh letih na podiplomskem študiju v ZDA se avgusta namerava za vedno vrniti domov, v Riad, kjer si želi imeti svojo zasebno zobozdravniško ordinacijo, in še naprej pisati, saj ji je pisanje v veliko veselje.Kjer tatovom sekajo roke in ženske kamenjajo
Država, v kateri vlada šeriatsko pravo in je zato tatu sprejemljivo odsekati roko, žensko, ki v javnosti poljubi moškega, pa je zakonito in celo zaželeno kaznovati s kamenjanjem, bo sčasoma doživela spremembe in preobrazbo savdijskih žensk, ki so danes še vedno v podrejenem položaju in jim je tam veliko težje živeti kot moškim, je prepričana Alsanea. Šele pred kratkim so Savdijkam dovolili, da brez posebnega dovoljenja mož potujejo iz mesta v mesto, se vozijo z vlakom ali spijo v hotelih. Alsanea to vidi kot korake, ki, čeprav se zdijo majhni, napovedujejo boljše čase.
Tudi Savdijke na spletu in z mobilniki
Avtorica nekakšnega arabskega Seksa v mestu pravi, da je knjigo "pisala za zabavo": "Moj cilj ni bil kršiti pravila ali biti upornica, želela sem napisati knjigo, ki opisuje moderne savdske ženske, ki ure prebijejo na spletu, imajo mobilnike in dizajnerske obleke. Ženske, ki poskušajo najti ravnovesje med izzivi sodobnega življenja in islamskimi nauki zelo konservativne družinske tradicije. Nisem želela ustvariti škandala." Kdo bi si mislil, da se tudi v Savdski Arabiji mladi spoznavajo preko Facebooka in si pošiljajo na stotine SMS-sporočil na dan?
O kralju in vladi previdno
O savdski kraljevi družini Alsanea govori previdno in premišljeno, tudi njen študij v Ameriki je štipendirala prav vlada. Mlada intelektualka iz zdravniške družine, ki ji je vedno dajala podporo, pravi, da pritiskov od kraljeve družine ob izidu knjige ni čutila in da se proti njej ni obrnila vlada, ampak posamezniki iz "ultrakonservativnih" savdskih družin, ki so jo prijavili na sodišče in poskušali preprečiti celo njen odhod v ZDA. Pravi, da so to ljudje, ki še nikoli niso potovali iz države in življenja drugod ne poznajo, zato svojega nimajo s čim primerjati. Pravi, da s svojim pisanjem ni želela vplivati na vlado, čeprav ima vzvode v rokah ravno državni vrh, ampak na mišljenje rojakov. Dodaja, da je savdska družba razdeljena na tiste, ki si želijo sprememb in hoditi z napredkom sveta, in na tiste, ki spremembe zavračajo, ker se bojijo, da bi Savdijci s tem izgubili svojo kulturo in pozabili na svojo dediščino.
Dekleta iz Riada mimo savdske cenzure
Vsi rokopisi, ki jih tiskajo v Savdski Arabiji, morajo najprej v pregled na ministrstvo za informiranje in tam dobiti zeleno luč. Alsanea pa tega ni upoštevala, ampak je svojo knjigo s pomočjo brata dostavila do založbe v Libanonu. Predtem pa jo je v branje poslala znanemu savdskemu pesniku, nekdanjemu veleposlaniku v Londonu in tamkajšnjem ministru za delo, Gaziju Al Gosaibiju, ki jo je spodbudil k objavi. V enem dnevu po objavi je začela dobivati na stotine elektronskih sporočil, predvsem od nesrečnih žensk, ki trpijo v dogovorjenih zakonih, in najstnic, ki želijo ubežati takšni usodi.
Savdska Arabija ni samo bin Laden
Knjiga Dekleta Riada je sprožila pravi val "ženske literature" v Savdski Arabiji in je danes med dovoljenimi na policah savdskih knjigarn, saj imajo novega ministra za kulturo, ki je bil nekoč novinar in je po besedah Alsanee dal nov zagon in energijo savdski kulturi ter odprl vrata novi generaciji piscev. Dekleta iz Riada je eno redkih sodobnih savdijskih del, ki je na prodaj tudi v ZDA, kar pa avtorici prinaša veliko odgovornost nekakšne ambasadorske svoje kulture na Zahodu. Kulture, ki jo zahodnjaki vidijo kot deželo bin Ladna in kršenja človekovih pravic, ne pa radovednih popotnikov in dobrodelnikov, še dodaja Alsanea.
A. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje