Foto:
Foto:
Romanje v Meko
Savdska Arabija je središče islamskega sveta in ena najmočnejših utrdb islamske pravovernosti. Foto: EPA

Verske oblasti v tej skrajno konservativni državi so namreč predvajanje filma Keif Al Hal (Kako ste kaj?) prepovedale. Komedija, ki med drugim obravnava islamski ekstremizem in zatiranje žensk, bi namreč lahko skvarila za enkrat še "nedolžni" savdski narod. Na ogled filma se morajo Savdijci tako podati v sosednji Bahrajn. In za pot se jih sploh ne odloči malo.

Potrditev avtentičnosti filmske zgodbe
Tudi številni na prvi pogled strogi pripadniki islamske vere se nad filmom niso zgražali. Celo zelo jim je bil všeč. V tradicionalno črno oblačilo, ki razkriva le njene oči, oblečena Savdijka Rima Abdulah je novinarjem zaupala, da je film zelo realističen: "Film je 100-odstotno natančen portret savdske družbe ... Nobenega pretiravanja ni." Čez trenutek je še dodala, da si iskreno želi, da bi si film lahko ogledala v domovini.

Tradicionalisti so zlobni, liberalci so dobri
Fokus fabule filma je savdska mladenka Sahar, ki je razpeta med voljo svojega srca in voljo svojega brata. Njeno srce se je ogrelo za prihodnjega filmskega režiserja svobodomiselnih nazorov, fundamentalistični brat pa ji je namenil poroko z zelo vernim moškim. Oba moška, ki slepo upoštevata verske zapovedi, sta prikazana kot nasilna, zarotniška in zelo nazadnjaška, kot taka pa sta simbol tiste skupine ljudi, ki preprečuje posodobitev arabskih držav. savdske oblasti pa bi še bolj kot neprizanesljiv prikaz tradicionalistov lahko razkačili prizori, ki se prezirajo zapovedi spodobnega vedenja. Gledalec tako vidi prizore, v katerih so ženske oblečene "po domače", in prizore, v katerih ženske vozijo avto. To je sicer z zakonom prepovedano.

Pohod savdskega filma v svet
Zaradi neprikritega upiranja savdski zakonodaji princ Alvalid bin Talal, čigar družba Rotana Entertainment Group je film posnela, zares ni mogel pričakovati, da se bo film smel uvrstiti na spored domačih kinematografov. A verjetno je imel pred očmi le željo, ustvariti prvi savdski celovečerec, ki bo dokazal, da znajo tudi državljani tega "gnezda" islamske pravovernosti snemati spodobne filme. Savdska kinematografija se je sicer v zadnjih letih že večkrat "sramežljivo" predstavila svetu. Sramežljivo zato, ker so bili na filmskih festivalih v Evropi in v arabskih državah na ogled le kratki film. Celovečerec pa je popolna novost.