Foto:
Foto:

Delo, ki ga je v slovenščino prevedla Vera Troha, je zgodovinski, sociološki in filozofski pregled družbenih utopij od Thomasa Mora do Lenina. Avtorica, predavateljica politične sociologije na Sorboni, se v knjigi kritično loteva ekstremnih ideoloških zablod in hkrati rehabilitira željo po utopiji.

Boljše in pravičnejše življenje
Aleksander Zorn, urednik pri Mladinski knjigi, je prepričan, da je delo dobro izhodišče za poznavanje osnov, ki so spodbudile revolucionarne družbene prevrate, ter razkriva različne družbene projekcije 'boljšega in pravičnejšega" življenja.

Večje sanje o drugačni družbi
Knjigo s polnim naslovom Utopija ali spomin na prihodnost: od Thomasa Mora do Lenina, večne sanje o drugačni družbi, so predstavili na Inštitutu za novejšo zgodovino. Na predstaviti je sodeloval tudi filozof Dean Komel, ki je začetke ideje o utopiji zaznal že v antiki - že Platonova država je bila namreč utopična. Po njegovem mnenju pa se utopična ideologija s komunizmom, ki je sklepno poglavje knjige Yolene Dilas-Rocheriux, tudi ni končala.

Družba znanja kot nova utopija
Komel je tudi zavrnil pomislek, da današnji čas ne prenese več utopij. "Posttotalitarno obdobje je prineslo liberalno demokracijo kot novo vrsto utopije, medtem ko kot povsem novo utopijo Komel napoveduje 'družbo znanja'," je še povedal Komel.