Avtorica obravnava usodo številnih žrtev komunistične ideologije med drugo svetovno vojno in neposredno po njej. Pri tem pa ne želi podati enostranske sodbe, temveč naslikati čim bolj realno podobo bistva in delovanja družbenih in političnih sil tistega časa: organizacij, strank, zvez, vojaških in paravojaških enot v Sloveniji. In to s sklicevanjem na raznolike vire informacij in z upoštevanjem več ravni dogajanja.
Pred slovensko že avstrijska izdaja
Knjiga priznane zgodovinarke, avtorice več strokovnih knjig in članice avstrijsko-slovenske zgodovinske komisije, je pred slovensko izdajo izšla že pri dunajski založbi Bhlau. Slovenska različica, podnaslovljena Okupacija, kolaboracija, državljanska vojna, revolucija, pa ima še nekaj dodatkov, navedena pa je tudi nova literatura.
Nesrečen narod, ki nima konsenza o lastni zgodovini
Po besedah urednika zbirke Aleksandra Zorna je knjiga Griesser Pečarjeve prvi sistematičen in na dejstvih utemeljen pregled travmatiziranega obdobja slovenske zgodovine. Na tiskovni konferenci je Zorn še dodal, da je bilo na tematiko razkola slovenskega naroda napisanih že precej knjig in člankov, ki pa so obravnavali le en del celotne zgodbe, zato "nesrečen narod, ki nima konsenza o lastni zgodovini" potrebuje enoten pogled na dogajanje.
Debata v Konzorciju
Spremno besedo h knjigi je napisal Jožef Bernik, širši razpravi o občutljivi problematiki, ki se je knjiga loteva, pa lahko prisluhnete na pogovoru v četrtek ob 18.00 v knjigarni Konzorcij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje