Prebiranje novosti Slovenske matice nam bo vzelo kar nekaj ur. Foto: EPA
Prebiranje novosti Slovenske matice nam bo vzelo kar nekaj ur. Foto: EPA
Mira Mihelič: Ure mojih dni
Mira Mihelič je ena redkih slovenskih avtoric dramskih besedil. Foto: RTV SLO

Madžarska zgodovina, delo univerzitetnega profesorja zgodovine Laszla Kontlerja, prinaša celovit pregled zgodovine madžarskega naroda od prazgodovine pa do danes. Delo naj bi bilo, drugače od starih zgodovinskih zapisov, osvobojeno politične pristranskosti.



Osebna zgodovina Kajetana Gantarja
Drugi izdaji ponujata drugačno zgodovino. Utrinki ugaslih sanj so mladostni spomini klasičnega filologa in prevajalca Kajetana Gantarja, ki ga je k pisanju pregovorila družina. Osebna zgodovina Kajetana Gantarja je zanimiva zaradi izkušnje izseljenstva; v svojih zapisih je Gantar segel v predvojni in vojni čas, saj naj bi bil človek tedaj najbolj brezkompromisen in zato naj bi bile njegove odločitve verjetno tudi najbolj spontane.

Vodilna imena slovenske sodobne dramatike
Silvija Borovnik pa je avtorica dela Slovenska dramatika v drugi polovici 20. stoletja, ki je pravzaprav novejša zgodovina domače dramatike. Borovnikova je delo zasnovala kot kompendij 23 monografskih študij - prva je posvečena Miri Mihelič, zadnja pa Dragi Potočnjak. Pri selekciji imen dramatikov je bila Silvija Borovnik pozorna predvsem na tematske in slogovne novosti, ki so zaznamovale opus nekaterih slovenskih dramatikov.

Neprimerne odločitve slovenskih gledaliških hiš
Na predstavitvi svojega raziskovalnega podviga je Silvija Borovnik opozorila na visoko kakovost slovenske dramatike in izrazila obžalovanje, da se v slovenskih gledaliških hišah vse prepogosto odločajo za uprizarjanje del tujih avtorjev. Delo Silvije Borovnik je dopolnilo pregled sodobnega slovenskega literarnega ustvarjanja; Denis Poniž se je posvetil liriki, Helga Glušič je raziskala sodobno slovensko prozo, Miran Štuhec pa esejistiko.