Naložena denarna kazen je znašala 70.000 zimbabvejskih dolarjev, kar je približno 175 evrov. Enako kazen je prejela tudi novinarka Julie Barnes, ki je zdaj prav tako dočakala oprostitev. Vrhovno sodišče je najvišje sodišče v Zimbabveju.
Kot je tokrat razsodil sodnik vrhovnega sodišča Happious Zhou, so bili argumenti protikorupcijskega sodišča v zimbabvejski prestolnici Harare, ki je književnici septembra lani izreklo obsodilno sodbo, napačni. Plakati, ki sta jih Dangarembga in Barnes nosili med protesti, niso bili nespodobni, žaljivi ali grozeči, je razsodil Zhou.
Pred skoraj tremi leti sta Dangarembga in Barnes sodelovali na mirnih protestih v bran reformi skorumpiranih ustanov v tej državi na jugu Afrike. Takrat so obe tudi prijeli. Izrek sodbe na prvi stopnji je sledil dveletnemu sodnemu procesu, na katerem so bila v ospredju vprašanja, ki jih z Nemcem poročena Dangarembga že desetletja obravnava v knjigah in filmih: diskriminacija, človekove pravice, preganjanje in korupcija.
Njen romaneskni prvenec Živčna stanja (Nervous Conditions) iz leta 1988 je bila prva knjiga, ki jo je izdala v angleščini. Za to delo je prejela nagrado pisateljev Commonwealtha, leta 2018 pa jo je BBC uvrstil med 100 najboljših knjig, ki so spremenile svet. Z nemškim filmskim producentom Olafom Koschkejem poročena avtorica je prejela tudi nagrado za mir, ki jo podeljujejo nemški knjigotržci.
Protikorupcijsko sodišče, ki je na prvi stopnji obsodilo obe ženski, je neposredno odgovorno zimbabvejskemu predsedniku Emmersonu Mnangagwi. Ta je oblast prevzel leta 2017, ko je nasledil dolgoletnega vladarja Roberta Mugabeja. Po navedbah organizacij za človekove pravice so se v mandatu zdajšnjega predsednika države okrepile samovoljne aretacije, povečalo se je tudi zatiranje nezadovoljstva prebivalcev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje