Foto:
Foto:

Angleški izvirnik je pri newyorški založbi Verso izšel lani, v delu pa sloviti filozof razmišlja o posledicah, ki jih je imel ameriški napad na Irak, o ideološkem in političnem ozadju napada, o Bushevem vladanju, odnosih Sadama Huseina z Al Kaido in o novem svetovnem redu. V delu Irak: izposojeni čajnik Žižek tudi okrca Slovenijo, da se je slepo priključila zvezi Nato, Hrvaški pa je naklonjen. Še posebej pozitivna osebnost se mu zdi sodnica Ika Šarić, ki si je pohvalo zaslužila s sojenjem Mirku Norcu.

Naslov knjige iz Freudove šale
Naslov knjige je Žižek našel v šali, ki jo je Freud povedal o izposojenem čajniku; nekdo si je sposodil čajnik, ko pa ga je bilo treba vrniti, je bil nenadoma poln izgovorov. Najprej je trdil, da si čajnika sploh ni sposodil, nato, da je vrnil celega, nazadnje pa se je izgovarjal, da si je sposodil že počeno posodo. Prav tako nekonsistentna je ameriška politika glede napada na Irak, trdi slovenski filozof, ki večino svojih del izda v angleščini.

"Iračanom je bilo pod Huseinom bolje"
ZDA so svoj napad upravičevale z orožjem za množično uničevanje, ki naj bi ga imel Irak, ko pa ga niso našli, so se Američani domislili novih razlogov, zakaj naj bi bil napad koristen. A Žižek meni, da je bilo Iračanom pred napadom bolje, saj so imeli elektriko in vodo in nihče jih ni razstreljeval z bombami. ZDA je tako postavil v kontekst pretirane demokracije, ki svoj cilj in ideologijo uveljavlja s kratenjem pravic drugih ideologij.