Knjiga priljubljene italijanske avtorice, ki piše pod psevdonimom, je izšla novembra 2019. Roman je v izvirniku izšel pod naslovom La vita bugiarda degli adulti, v slovenščino pa ga je prevedla Daša Perme Jurjavčič. Slovenski prevod je izšel lani pri Cankarjevi založbi.
Serijo po poročanju nemške tiskovne agencije DPA trenutno snemajo med Neapljem in Milanom. Scenarij so napisali Elena Ferrante, Laura Paolucci, Francesco Piccolo in Edoardo De Angelis. Producent je družba Fandango.
Ameriški ponudnik pretočnih videovsebin Netflix je pri ustvarjanju serije moči združil z italijansko produkcijsko družbo Fandango, katere ustanovitelj Domenico Procacci je sodeloval že pri televizijski adaptaciji štiridelnega Neapeljskega cikla romanov Elene Ferrante.
Roman Zlagano življenje odraslih je postavljen v Neapelj v 90. leta preteklega stoletja, ko je protagonistka Giovanna, rojena leta 1979, v najstniškem obdobju. Najstnica "brezskrbno odrašča v naročju profesorskih staršev. Njeno življenje grobo spodnese prav lastna družina oziroma očetova skrivaj izrečena opazka, da hči postaja vedno grša in vedno bolj podobna njegovi sestri Vittorii, tabuju družine. In ko Giovanna še odkrije, da imata starša zunajzakonske afere in da je različica o njuni vezi navaden "fake", dokončno izgubi tla pod nogami. V želji, da o sebi in svetu odkrije resnico, se poda iz varnega okolja tako imenovanega boljšega Neaplja v drobovje mesta, kjer v labirintu hrupnih in umazanih ulic, vulgarnega in lepozvočnega dialekta, ekscesivnega, nepotvorjenega čustvovanja živi njena furijasta teta, ki Giovanni s svojo tudi izkrivljeno percepcijo resničnosti na novo odpira oči," je v recenziji za radio Ars zapisala Kristina Jurkovič.
Kot še piše recenzentka, gre za "globoko fizičen roman, kjer telesnost, tako prebujajoča se kot tudi odrasla, prevlada nad intelektom. Morda so liki nekoliko nedodelani, a vendarle nepozabni, Giovannino analitično in hkrati vihravo razmišljanje je nekoliko netipično za pubertetnico, Neapelj pa se tokrat zdi nekoliko papirnat, kot da bi ga pišoča poznala bolj iz druge roke. A roman je zavarovan z začetkom, kjer avtorica piše, da so vrstice, ki ji želijo splesti zgodbo, velika zmešnjava, zamotana bolečina brez odrešitve. Zgodbi odprtost, ki meji na nedodelanost, zato lahko odpustimo."
Bralce je osvojila s svojim Neapeljskim ciklom
To bo še ena televizijska serija, ki se zgleduje po romanih italijanske avtorice. Pisateljica, ki želi kljub velikanski mednarodni odmevnosti ostati anonimna, je bralce po vsem svetu osvojila s svojim Neapeljskim ciklom. Njena pripoved o Lili in Eleni, dolgoletnih prijateljicah, je postala pravi svetovni fenomen in dobila televizijsko adaptacijo. Na ogled je bila tudi na Televiziji Slovenija.
Po romanu Izgubljena hči Elene Ferrante pa je v produkciji Netflixa nastal film, ki je režijski prvenec ameriške igralke in režiserke Maggie Gyllenhaal. V igralski zasedbi filmske adaptacije najdemo oskarjevko Olivio Colman in Dakoto Johnson. Omejeno predvajanje v kinematografih se je začelo 17. decembra 2021, preden so ga začeli pretakati na Netflixu 31. decembra. Izgubljena hči je imela svetovno premiero na 78. mednarodnem filmskem festivalu v Benetkah, kjer je debitantska režiserka prejela nagrado Golden Osella za najboljši scenarij. Film je dobil tri nominacije na 94. podelitvi oskarjev za najboljšo igralko, najboljšo stransko igralko in najboljši prirejeni scenarij.