Suzana Koncut je prevedla delo Anande Devi Vzdih, ki piše o zaprtosti in brezupnosti, a tudi slikovitosti otokov v Indijskem oceanu, od koder prihaja. V romanu se prepletata pesniškost in fantastika, domišljijski prizori in kruta realnost. V izmišljeno državo pa je postavljeno dogajanje v romanu Sonyja Laboa Tansija Življenje in pol. Delo, ki ga je prevedla Ana Barič, deloma spominja na Orwellova pisanja, bere pa se lahko kot mit, pravljica ali univerzalna zgodba o boju za svobodo in identiteto.
Frankofona avtorjaOba avtorja, katerih prevode smo dobili v slovenščini, spadata med frankofone pisatelje, ki so priznanje doživeli med drugim tudi v Franciji. V zbirki Pod afriškim soncem sta se prevoda pridružila deloma Amme Darko Brez obraza in Ahmadou Kourouma Alahu ni treba.
Prikazni z Vzdiha ustavile kriminalno združbo
Ananda Devi prihaja z otoka Mavricij, njena zgodba, ki je izšla leta 2002, pa se dogaja na otoku Vzdih. Nanj se naseli skupina ljudi, ki hoče na njem gojiti marihuano. A na otoku nenehno videvajo mrtve, prikazni iz preteklosti in duhove, tako da njihov brezupen in blazen načrt naposled propade.
"Zdi se, da vstopamo v skorajda mitsko pripoved, s skrivnostnimi vzroki in izvori, čudaškimi bitji, največkrat pa se zabrisano kaže, da je v ozadju teh skrivnosti boleče realen razlog: bolezen, poskus detomora, telesna hiba zaradi genske okvare, nasilje, brezkompromisno koristoljubje," so o knjigi zapisali pri založbi Sanje.
Nagrajeni prvenec
Roman Življenje in pol je izšel že leta 1979 in je prvo delo pred desetimi leti umrlega Sonyja Laboa Tansija. Pisatelj, ki je živel v Demokratični republiki Kongo, je za svoj prvenec prejel tudi nagrado Prix Special du festival de la Francophonie. Tako kot v Vzdihu se tudi v Tansijevem romanu prepletata fantastičnost in resničnost; okrutni diktator Veliki Odrešitelj spominja na Kralja Ubuja, ljudje v zgodbi pa dočakajo dvesto let ali sploh ne umrejo, rojevajo pa se tudi kosmati mesožerski dojenčki.
Pisatelj obravnava kanibalizem, incest, šamanizem, preživetje manjšin, Pigmejcev, politične in medijske manipulacije, vojne z "biološkim orožjem" in podobne teme, ki izzvenijo kot negativna utopija in satira mnogih afriških diktatur.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje