55-letni pisatelj, ki samega sebe najraje označuje z izrazi ostareli hipi in nekdanji rudar in ki ponosno poudarja svojo delavsko preteklost, je izdal roman Romanca za škrata, ki piše moje romane. Delo je na pol avtobiografsko, v njem pa avtor med drugim razčlenjuje svoje prijateljstvo z izmišljenim škratom, ki mu je "delal družbo" v otroštvu.
Stiske in veselja delavskega razredaA pisatelj je zares na vrhuncu kariere. Neimenovani francoski režiser je namreč že začel pripravljati film po romanu Rivere Leteliera Kraljica Elizabeta, čilski filmarji pa naj bi do leta 2007 pripravili filmsko priredbo romana Marija, svetnica črnih rož. Pri zbiranju gradiva za Marijo, svetnico črnih rož, je Rivera Letelier posegel v zgodovino Čila, natančneje v leto 1907, ko je oblast ukazala poboj tisočih rudarjev iz mesta Iquique, ki so organizirali množično stavko.
Skrivnost priljubljenosti Hernana Rivere Leteliera tiči ravno v izbiri tem. Njegovi romani razdelujejo teme, ki so blizu pripadnikom delavskega razreda, osvetljuje pa tudi pogosto zamolčane tragedije v zgodovini Čila.
Ali ni Biblija edina knjiga?
Tako kot so v polju čilske literature posebne njegove knjige, je poseben tudi pisatelj sam. Odraščal je v strogi evangeličanski družini, zato do dvajsetih v roke sploh ni prijel drugega čtiva kot Biblijo. Rivera Letelier je tako zelo pozno spoznal slasti prebiranja literature, še kasneje pa je v sebi spoznal dar za pisanje obsežnih romanov. Kar 44 let mu je že bilo, ko je na police spravil svoj prvenec - roman Kraljica Elizabeta je pela ljudske pesmi, ki pripoveduje o prostitutki v rudarskem mestu. Že prva knjiga je postala velika uspešnica, do danes pa je Hernan Rivera Letelier v Čilu prodal že več kot 250.000 izvodov svojih sedmih knjig, kar je za majhen trg, kot je čilski, izjemen uspeh.
Mleko namesto alkohola
Pred posvetitvijo pisateljskemu poklicu je Rivera Letelier delal kot rudar. Zato v vsakem od njegovih romanov najdemo vsaj eno referenco na življenje in delo rudarjev. Pravzaprav je kar večina njegovih likov rudarjev ali pa z njimi prihajajo v stik. Poleg slavljenja kreposti in trme rudarjev sta zaščitna znaka avtorja globoka vera in abstinenca od prav vseh opojnih snovi. Hernan Rivera Letelier ne kadi, namesto po alkoholu pa raje poseže po kozarcu mleka. Tako je bilo tudi na predstavitvi Romance za škrata, ki piše moje romane.
Tudi dejanska pomoč delavskemu razredu
Čeprav Čilenci vsako njegovo knjigo razgrabijo in so tudi predstavitev njegove nove knjige pospremile dolge kače oboževalcev, ki so želeli svojo knjigo oplemenititi s podpisom Rivere Leteliera, pa bo pisatelj pero za nekaj let pospravil globoko v predal. Posvetil se bo politiki. Te dni se že pripravlja na predvolilno kampanjo. Na naslednjih parlamentarnih volitvah namerava Rivera Letelier nastopiti kot neodvisen kandidat, čeprav ga je za prestop v svoje vrste snubila tudi socialistična stranka.
O svojih pričakovanjih glede uspeha na volitvah je Hernan Rivera Letelier dejal: "Če mi uspe vsakega bralca mojih knjig prepričati, da gre na volišče, sem dosegel svoj cilj." Veliko bolj nenavadne pa so njegove izkušnje s predvolilnim bojem. Avtor kampanjo razume tudi kot "gojišče" prigod, ki jih bo nekoč lahko vpletel v nov roman. To je dobra plat političnega boja, manj razveseljivo pa je, da so mu priprave na volitve pokvarile veselje, ki ga je imel z opazovanjem lepih deklet: "Ko danes vidim žensko zadnjico, vidim le volilni glas."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje