V njem so razstave, delavnice, izobraževanja in druge dejavnosti na stičišču umetnosti, znanosti in tehnologije za različne generacije.
"Želimo zgraditi skupnost in se skupaj s to skupnostjo izobraziti v nekem kritičnem mišljenju in razumevanju sedanjosti skozi povezovanje različnih medijev, različnih disciplin, različnih strok, različnih znanj znanosti, umetnosti in tehnologije. Preko razstav, delavnic, izobraževalnih programov za najrazličnejše starosti in najrazličnejša znanja bi radi vzpostavili skupen premislek naše realnosti," je na današnji predstavitvi prostorov povedal vodja projekta konS v Mariboru Miha Horvat.
Kulturni inkubator predstavljajo predvsem kot prostor razvojnih možnosti – kot galerijski in ustvarjalno-izobraževalen prostor za uporabnike in obiskovalce ter kot mladinski center, v katerem potekajo številne dejavnosti s področja informiranja, svetovanja in druženja.
Kulturni inkubator je med drugim tudi Varna točka in Info točka, lani je služil za digitalne učilnice participativnega proračuna občine, od leta 2019 je mariborsko vozlišče kohezijskega projekta konS – platforme za sodobno raziskovalno umetnost.
V zadnjem letu dni so po besedah Horvata delali predvsem na vzpostavljanju posameznih prostorov, ki so sicer v upravljanju Mladinskega kulturnega centra (MKC) Maribor. Med drugim zajemajo razstavišče, osrednjo dvorano za delavnice, konference in druge dogodke, laboratorij za raziskovalne projekte z opremo na voljo za izposojo ter vhodni večnamenski prostor. V podhodu na dvorišče so študenti vzpostavili t. i. poligon zaznavanja, na dvorišču v sodelovanju z okoliškimi prebivalci nastaja skupnostni vrt, v kleti pa sta razstavljena umetniška projekta Stelarca in Stefana Doepnerja.
Konec marca bodo začeli z rednimi tedenskimi delavnicami za mlade in starejše, imenovanimi Intermedijske pustolovščine, prav tako bodo nadaljevali usposabljanja za mentorje takšnih delavnic.
Svoje programe v Kulturnem inkubatorju med drugim izvaja društvo Nagib. "Nagibov fokus je sicer primarno področje uprizoritvene performativne prakse, a se že od same vzpostavitve ukvarjamo s temi vmesnimi formati, ki niso klasično odrski, ampak nam gre za povezovanje tudi z drugimi ustvarjalnimi področji in ustvarjalci. Ta interdisciplinarnost, pa tudi eksperimentalnost, procesnost nam je že od samega začetka prioriteta in tu smo se konceptualno in vsebinsko našli z drugimi dejavnimi v Kulturnem inkubatorju," je povedala predstavnica tega društva Petra Hazabent.
Za letos med drugim napoveduje nadaljevanje programa brezOdra, naslednji teden začnejo v sodelovanju s KID Kibla Bralni krožek na temo ekologije.
Svoj prostor sta v Kulturnem inkubatorju našla tudi produkcijsko-izobraževalna enota za zapisovanje glasbe in drugih zvokov na gramofonske plošče Vinyl fabrika ter Mednarodni festival računalniških umetnosti (MFRU), ki poteka v Mariboru od leta 1994.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje