Tako piše direktorica Mednarodnega grafičnega likovnega centra (MGLC) Lilijana Stepančič v odprtem pismu za javnost. V tem je predstavila stališča in argumente, s katerimi spodbija neproblematičnost in lahkotnost združitve Arhitekturnega muzeja Ljubljana (AML) in MGLC-ja, kakor jo predstavlja Oddelek za kulturo Mestne občine Ljubljana. Kot pravi, je bil načelnik oddelka za kulturo, Uroš Grilc, na prvem sestanku pred dobrim letom dni seznanjen, da MGLC strokovno zavrača ukinitev centra in ustanovitev novega zavoda z AML, vendar tega pri načrtih reorganiziranja ni upošteval.
Z združitvijo pa se ne strinja niti ministrstvo za kulturo, ki predlagani novi javni zavod označuje kot problematičen. "Povezuje dve ustanovi z različnimi poslanstvi, združujeta se
brez jasne strateške vizije in kompatibilnosti vsebin."
Nepoznavanje delovanja muzejev
O napovedi Grilca, da se bo obisk v novem muzeju v enem letu povečal za štirideset odstotkov in to ob tem, da bo v muzeju enako število zaposlenih in da se finančna sredstva ne bodo zmanjšala, Stepančičeva razmišlja, da lahko tako povečanje obiska ob nespremenjenih pogojih dela načrtuje samo tisti, ki ni strokovnjak na področju muzejev.
Sprašuje se tudi, ali na oddelku za kulturo sploh poznajo delo AML-ja in MGLC-ja, pri tem pa se nanaša zlasti na Grilčeve napovedi, da se bo moral pedagoški program v novem muzeju povečati. Stepančičeva še poudarja, da se lahko obe instituciji s pedagoškim delom pohvalita, kar opazijo tako obiskovalci kot ministrstvo za kulturo.
Takšne združitve v svetu ne poznajo
O združevanju muzejev, ki se posvečata različnim disciplinam, je zapisala, da v zgodovini muzealstva ne najdemo muzeja, ki bi združeval arhitekturo in grafiko. Takega muzeja ne najdemo nikjer na svetu, saj za njega ni strokovnih argumentov. Vse razvite države imajo samostojne muzeje za arhitekturo, mnoge med njimi pa muzeje za grafiko, še dodaja. "Oddelek za kulturo torej predlaga, da bi mestni svetniki sprejeli na mestni seji 19. 10. 2009, nekaj, kar je edinstven primer v svetu. S kom v svetu bo potem tak muzej sodeloval? V kateri mednarodni muzejski mreži (UNESCO povezuje muzeje v svetu v delovne skupnosti po disciplinah, ki jih ti muzeji izvajajo) bo našel svoje mesto in identiteto?"
Ministrstvo za kulturo: Povezovanje preveč različnih področij
Podobnega mnenja so tudi na ministrstvu za kulturo. "S predlaganim novim javnim zavodom bi se združila dva muzeja, ki pokrivata tako različni področji kot je arhitektura in grafika, med katerima je težko najti stične vsebinske točke. Na silo bi povezovali tudi dve nekompatibilni zvrsti ustvarjanja in to vse v imenu zaokroženosti delovanja, brez predhodnih
strokovnih razprav," so zapisali.
Direktorica MGLC-ja se med drugim sprašuje, ali AML in MGLC zdaj delata slabo. "Edini argument za združitev, ki ga ima dr. Grilc, je, da združevanje ne bo spremenilo dosedanjega poslanstva obeh institucij in da bosta lahko izvajali programe na obeh lokacijah. Torej bo vse tako, kot je bilo do zdaj. Potem se lahko vprašamo, zakaj sploh je združevanje potrebno?"
Kot še opozarjajo na ministrstvu, strategija razvoja kulture v Ljubljani, sprejeta
lani, ne predvideva združitve AML-ja in MGLC-ja. Sami predlagajo, da bi Arhitekturni muzej postal nacionalna institucija, Mednarodni grafični in likovni center pa bi razvijal svoje kakovostno delo še naprej, oziroma bi se lahko pripojil Moderni galeriji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje