Epsko dramo Tonyja Kushnerja je režiral Ivica Buljan.
V drami, ki uprizarja ameriško družbo v Reaganovih letih, se prepletajo intimne zgodbe in politični dogodki, realizem in fantastičnost, pri čemer sledi temačni zgodbi o epidemiji aidsa. Ta bolezen je leta 1986 končala življenje Roya Cohna, brezobzirnega odvetnika, učenca ameriškega republikanskega senatorja Jamesa Raymonda McCarthyja, ki je v petdesetih 20. stoletja v ZDA vodil oster boj proti komunizmu. Kushner ga postavi kot enega od triindvajsetih likov, ki jih igra osem igralcev.
"Gre za izjemno razvejano in kompleksno besedilo, ki od nas zahteva, da k delu pristopamo rahločutno, odprti za razumevanje raznih človeških odločitev, strahov, kapric in omejitev," o predstavi razmišlja Domen Valič, ki igra Louisa Ironsona.
Robert Waltl igra lik Roya Cohna. Igralec se je ob pripravah na premiero sprašuje predvsem o glavnem sporočilu, ki ga želi posredovati Kushner: "Je morda glavno sporočilo, da se v življenju spopadamo s težkimi izzivi in da lahko skozi skupno delo, solidarnost in empatijo premagamo te izzive?"
V predstavi igrajo še Barbara Vidovič, Nina Violić, Timon Šturbej, Saša Pavlin Stošić, Nejc Cijan Garlatti in Petja Labović.
Gejevska fantazija o nacionalnih temah
Drama Angeli v Ameriki, podnaslovljena kot Gejevska fantazija o nacionalnih temah in sestavljena iz dveh delov, Tisočletje se bliža in Perestrojka, se je na gledaliških odrih prvič pojavila na začetku 90. let preteklega stoletja, najprej v San Franciscu, leto zatem v Londonu in še leto zatem v New Yorku, in se nemudoma uveljavila kot najbolj reprezentativna, po mnenju mnogih tudi najboljša ameriška gledališka igra zadnjih desetletij. Takšen sloves so potrdile tudi številne uprizoritve v evropskih gledališčih, je zapisala dramaturginja Diana Koloini.
Ta sloves po njenih besedah ni samoumeven in že sam po sebi nekaj označuje. Angeli so namreč eksplicitno gejevska drama, med liki v njej prevladujejo geji in njihovi problemi so problemi gejev – a samo na prvi pogled, kot je tudi aids samo na prvi pogled bolezen, ki pesti predvsem geje in narkomane. Če se hitro pokaže, da so problemi Kushnerjevih gejevskih likov lahko univerzalni, pa je za njegovo igro vendar pomembno, da ustreza logiki, po kateri je reprezentativno podobo nekega sveta (Amerike) najbolj natančno mogoče ujeti prek marginalne skupine, ki jo določa specifičen, trenutno akuten problem.
Avtorsko ekipo predstave sestavljajo še scenograf Aleksandar Denić, kostumografinja Ana Savić Gecan, skladatelj Mitja Vrhovnik Smrekar, za oblikovanje luči skrbita Sonda Trinajst in Toni Soprano Meneglejte, svetovalka za jezik je Nika Korenjak, vizualno intervencijo postavlja Mark Požlep, prevod je uredil Miha Avanzo, lektor je Martin Vrtačnik, za masko in frizure pa skrbi Mirela Brkić.
Prvi ponovitvi predstave bosta 7. in 14. maja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje