Nagrado kritikov, ki je šla v roke scenarista in režiserja Gregorja Božiča (1984), podeljuje novinarska žirija. Kot so sporočili iz Slovenskega filmskega centra (SFC), je žirija v utemeljitvi nagrade med drugim zapisala: "Navdušil nas je nadzor Gregorja Božiča nad vsemi vidiki Zgodb iz kostanjevih gozdov; s toplo fotografijo, pa tudi s hipnotičnimi zvočnimi posnetki, ki nas potegnejo v atmosferski, zavajajoči svet filma, na meji med fikcijo in resničnostjo, sanjami in spominom. Duh vsakega lika oživi z uvedbo nadrealističnih elementov. Slovenski režiser kaže redko sposobnost konstruiranja kadrov in narativnih struktur, ki dosledno zapeljujejo občinstvo."
"S plaketami in kipci ne moremo plačevati računov"
Božič je ob prejemu nagrade dejal, da pomeni ta za celotno ustvarjalno ekipo veliko priznanje, a zaradi situacije, ki trenutno zadeva domači film, se noben filmski ustvarjalec v Sloveniji nagrad ne more zares iskreno veseliti.
"Kljub priznanjem, ki jih prejemamo doma in v tujini, smo primorani razmišljati o tem, da bi se za preživetje ukvarjali s kakšno povsem drugo, nekulturno panogo. S plaketami in kipci ne moremo plačevati računov, niti načrtovati novih projektov," so njegove besede navedli pri SFC-ju.
Zgodbe iz kostanjevih gozdov so slovensko-italijanska koprodukcija, ki je v produkciji zavoda Nosorogi nastajala med letoma 2012 in 2019. Film, v katerem v glavnih vlogah nastopajo Massimo De Francovich, Ivana Roščić, Giusi Merli, Tomi Janežič, Anita Kravos, Nataša Keser in Janez Škof, skozi lirični preplet podob iz sanj, prividov in spominov pripoveduje o razpadu majhne skupnosti na slovensko-italijanski meji po drugi svetovni vojni.
Prvenec režiserja ter scenaristke in producentke Marine Gumzi je bil na zadnjem festivalu v Portorožu nagrajen z 11 vesnami, med drugim za najboljši film, režijo in najboljši film po izboru občinstva. Nedavno je prejel še novi mednarodni priznanji: nagrado žirije na filmskem festivalu v Nari na Japonskem in posebno omembo na 25. festivalu novega filma v Splitu, so še zapisali pri SFC-ju.
Koprodukcija šesterice držav
Posebne omembe na festivalu CinEast pa je bila deležna srbsko-francosko-nemško-hrvaško-slovensko-bosanska koprodukcija Oče (Otac) v režiji Srdana Golubovića (1972), ki je scenarij napisal v sodelovanju z Ognjenom Sviličićem. Slovenski koproducent filma je Danijel Hočevar iz produkcijske hiše Vertigo.
V celovečercu igrajo Goran Bogdan, Boris Isaković, Nada Šargin, Milica Janevski, Muharem Hamzić, Ajla Šantić, Vahid Džanković, Milan Marić in Nikola Rakočević. Filmska zgodba, postavljena v manjše mesto v Srbiji, se začne, ko se ženska pred tovarno z dvema majhnima otrokoma zažge, ker možu Nikoli ne izplačajo preostalih plač in odpravnine.
Uspešen pohod po festivalih
Film Oče je na letošnjem, 70. Berlinalu v sekciji panorama prejel nagradi občinstva in ekumenske žirije, kmalu zatem na FEST-u še nagradi Fedeora in nagrado občinstva, igralec Bogdan nagrado za najboljšo igro. Sledila je še nagrada občinstva in za najboljšega igralca manjšinske koprodukcije na filmskem festivalu v Pulju, vmes pa se je uvrstil še v izbor za evropsko filmsko nagrado.
Pred kratkim je na filmskem festivalu v Tuzli prejel nagradi za najboljši film in najboljši scenarij ter glavno nagrado, zlato Antigono, na pravkar končanem filmskem festivalu v Montpellieru v Franciji. Srdan Golubović je tudi letošnji prejemnik nagrade Darka Bratine, ki so mu jo podelili v okviru čezmejnega filmskega festivala Poklon viziji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje