Festival Fuga je letos v Kopru gostil več kot 50 študentov umetniških akademij iz vse Evrope. Dogodek je postregel s šestimi večeri gledaliških predstav, predstavili so se tudi slovenski ustvarjalci.
Medtem ko so nagrado občinstva podelili tretjič, pa je bila letošnja novost podelitev strokovnih nagrad. Mednarodno žirijo so sestavljali čilski dramatik in performer Nicolas Lange, srbska režiserka Ivana Vujić in slovenska igralka Anja Novak, ob koncu festivala pa so podelili tri strokovne nagrade in eno posebno omembo.
Nagrado strokovne žirije za najboljšo predstavo v celoti je prejel avtorski projekt Not Found švicarske akademije Dimitri. Podelili so tudi dve nagradi za izjemen umetniški dosežek – prvo sta si razdelila dva igralca, in sicer Andrijana Đorđević z Akademije za umetnost v Novem Sadu za igro v predstavi Svetlane Aleksijevič Černobilska molitva in Blažej Szymanski z Akademije za gledališko umetnost v Krakovu za igro v predstavi Zima nuklearna. Ta predstava je prejela tudi drugo nagrado žirije za izjemen umetniški dosežek. Posebno omembo žirije za obravnavano tematiko pa je prejela predstava po besedilu Katarine Nikolić Pozor Fakultete dramskih umetnosti iz Beograda.
Občinstvo nagradilo predstavo AGRFT-ja
Nagrado za najboljšo predstavo po izboru občinstva je prejel avtorski projekt QR-koda v izvedbi Akademije za gledališče, radio, film in televizijo iz Ljubljane. Ustvarjalci produkcije so namesto klasičnega naslova ponudili QR-kodo, s principi snovalnega gledališča pa so raziskovali teme, s katerimi se vsakodnevno soočajo ter jih vedno znova nagovarjajo. V predstavi se ukvarjajo z vprašanji otroške nedolžnosti, vojne, distopije, negotove prihodnosti, egocentrizma, z vprašanji o koncu sveta, o vplivu socialnih omrežij na pristnost odnosov in o odnosih nasploh. Njihov pogled na obravnavane teme je v produkciji predstavljen z izrazitim vizualnim spektrom in asociativno, sanjsko logiko, kjer čutenje nadvlada razum.
Organizatorji Festivala Fuga so Gledališče Koper, Študentska organizacija Univerze na Primorskem in Kulturno izobraževalno društvo PiNA. Gre za edini mednarodni festival v Sloveniji, ki v središče postavlja gledališke predstave ter glasbene dogodke umetniških akademij in šol iz Evrope.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje