Plaz se je sprožil v ponedeljek zjutraj, takrat so z doma evakuirali enega prebivalca. A tiste, ki so ostali na svojih domovih, bolj kot samo plazenje skrbi podor dotrajanega obzidja, ki stoji tik nad podorom. Gasilci so plaz, obsega 20 krat 20 metrov, začasno pokrili s ponjavo, a nevarnosti še ne bo kmalu konec.
Na strmem in nedostopnem terenu
"Plaz je po obsegu nekoliko večji in na strmem, nedostopnem terenu. Je pa seveda tudi razlika v tem, da ta plaz bi lahko tudi ogrozil hišo spodaj, v kateri trenutno prebivata dve osebi," je za Televizijo Slovenija povedal poveljnik ptujske civilne zaščite Primož Korošak.
Tamkajšnje občane skrbi predvsem zemljina, ki bi lahko ogrozila obzidje in nepremičnine. "Strah me ni samo za nepremičnino, ampak tudi za posel, saj sprejemamo goste," je povedal eden izmed njih. Na muzejskem trgu stojita namreč tudi gostišče in hotel.
Podori neizogibni zaradi goloseka izpred osmih let
Podori na ptujskem grajskem griču so tako rekoč neizogibni, predvsem zaradi goloseka pred osmimi leti. V Pokrajinskem muzeju Ptuj-Ormož, ki upravlja Ptujski grad, pa že več let opozarjajo, da je skrajni čas za resen pristop in celovito sanacijo vseh najbolj kritičnih delov grajskega kompleksa, še posebej grajskega obzidja.
Zaradi varnosti zaprta jugozahodna pot na grič
"Ključno je, da se tudi krajina primerno uredi, da ne pride ponovno do zgodb, ki so se dogajale v preteklosti: naj omenim samo zasaditev borovcev, ki zagotovo niso avtohtona drevesa tega območja. Treba bo pristopiti celovito, v skladu z nekimi strokovnimi usmeritvami in predvsem z razmislekom, kako bo ta ureditev in zasaditev delovala seveda dolgoročno," je za Radio Maribor povedal direktor muzeja Aleksander Lorenčič. "V prvi vrsti bo treba seveda celostno sanirati grajsko obzidje, zlasti najbolj kritični del, to je južno potezo grajskega obzidja," pa je še dejal za TV Slovenija.
Za zdaj je v celoti zaprta jugozahodna pot na grad. Kot so sporočili z ministrstva za kulturo, ki je lastnik kompleksa, si bodo plazišče v petek ogledali geologi. Njihovo poročilo bo podlaga za sanacijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje