Letošnji program je predstavil direktor festivala Alberto Barbera, o nagradah pa bo odločala mednarodna žirija, ki ji bo tokrat predsedovala ameriška igralka Julianne Moore. Festival, ki se bo odvil med 31. avgustom do 10. septembrom, bo odprl film White Noise (Beli šum) ameriškega režiserja Noaha Baumbacha, v katerem igrajo Adam Driver, Greta Gerwig in Don Cheadle.
V igri za zlatega leva po pet filmov iz Italije in Francije
V okviru tekmovalnega programa bosta na ogled tudi film Darrena Aronofskega The Whale (Kit). S filmom Khers Nist (Brez medvedov), ki je eden od dveh iranskih filmov v tekmovalnem programu, se bo predstavil tudi v domovini zaprti režiser Džafar Panahi. Francoski gledališki in filmski ustvarjalec Florian Zeller, ki mu je film The Father (Oče) prinesel oskarja, se bo predstavil s filmom The Son (Sin), v katerem Anthony Hopkins prav tako odigra glavno vlogo.
Dvakratni oskarjevec Alejandro Inarritu, ki sta mu zlata kipca prinesla filma Birdman in The Revenant (Povratnik), se bo predstavil z mehiškim filmom Bardo, falsa cronica de unas cuantas verdades (Bardo, lažna kronika nekaj resnic). V tekmovalnem programu bo na ogled tudi film Todda Fieldsa TAR, v katerem igrata nemška igralka Nina Hoss in dvakrat z oskarjem nagrajena avstralska igralka Cate Blanchett.
Romain Gavras, sin znamenitega Constantina Costa-Gavrasa, se je v tekmovalni program uvrstil s filmom o družbenih konfliktih v predmestju, naslovljenem Athena. Penelope Cruz, ki jo je bilo lani v Benetkah mogoče videti v uvodnem festivalskem filmu Madres paralelas (Vzporedni materi) Pedra Almodovarja, bo letos mogoče videti v filmu L'Immensita (Neizmernost) italijanskega režiserja Emanuela Crialeseja.
Lani je zlatega leva za najboljši film prejel L'événement (Dogajanje) francoske režiserke libanonskega rodu Audrey Diwan. Režiserka je na veliko platno ponesla zgodbo pisateljice Annie Ernaux in težav, ki jih je prestajala, ko je kot študentka leta 1964 skušala opraviti splav. Kot najboljšo režiserko so lani ovenčali veteranko Jane Campion za vestern The Power of the Dog (Moč psa), za najboljši scenarij pa Maggie Gyllenhaal za njen režijski prvenec The Lost Daughter (Izgubljena hči).
Koprodukcija šesterice držav, tudi Slovenije
V uradni tekmovalni program Obzorja letošnjega festivala se je uvrstila tudi slovenska manjšinska koprodukcija Najsrečnejši človek na svetu priznane makedonske režiserke Teone Strugar Mitevske. Gre za koprodukcijo šestih držav, pri nastanku katere so poleg Slovenije sodelovale še Severna Makedonija, Belgija, Danska, Hrvaška ter Bosna in Hercegovina. Slovenski koproducent je Danijel Hočevar iz produkcijske hiše Vertigo.
Teona Strugar Mitevska in Danijel Hočevar sodelujeta že skoraj dve desetletji, vse od njenega celovečernega prvenca. Njeni filmi po njegovih besedah odpirajo relevantne družbene in politične teme, zato ga veseli, da to prepoznavajo tudi najpomembnejši svetovni filmski festivali. Med njimi je tudi leta 1932 ustanovljen filmski festival v Benetkah. "Letošnja 90. obletnica filmskega festivala v Benetkah bo zato tudi za nas še posebej slavnostna, saj so prav izbrani slovenski filmski ustvarjalci del ožje ustvarjalne ekipe režiserke Mitevske," je povedal Hočevar.
Scenarij za film sta napisali scenaristka iz BiH-a Elma Tataragić in režiserka, ki sta sodelovali tudi pri njenem zadnjem filmu Bog obstaja, ime ji je Petrunija iz leta 2019. Do danes je ta film prejel več kot 30 mednarodnih nagrad, med drugim filmsko nagrado evropskega parlamenta lux in nagrado ekumenske žirije na 69. Berlinalu.
V filmu Najsrečnejši človek na svetu, ki je šesti celovečerni film te makedonske režiserke in scenaristke, igrajo Jelena Kordić Kuret, Adnan Omerović, Labina Mitevska, Ana Kostovska, Ksenija Marinković, Izudin Bajrović, Irma Alimanović, Vedrana Božinović, Mona Muratović, Nikolina Kujača, Siniša Vidović in Kemal Rizvanović. Direktorica fotografije je Virginie Saint Martin, montažer Per K. Kirkegaard, scenograf Vuk Mitevski, kostumografinja Monika Lorber, oblikovalka maske Mojca Gorogranc Petrushevska, oblikovalka zvoka Ingrid Simon ter snemalca zvoka Kristoffer Salting in Viktor Grabar.
Celovečerec pripoveduje zgodbo 40-letne samske ženske Asje, ki živi v Sarajevu. V želji po spoznavanju novih ljudi dan preživi na hitrem zmenku, kjer se ujame s 43-letnim bankirjem Zoranom. Vendar ta ne išče ljubezni, temveč odpuščanje, so o vsebini filma zapisali pri Slovenskem filmskem centru, ki je eden od sofinancerjev filma.
"Kaj nas opredeljuje: naša etnična pripadnost, vera, spol? Kaj nas deli ali združuje? To je zgodba o negotovosti življenja, naključnih srečanjih, ki združijo agresorja in žrtev ter obujajo bolečo preteklost; to je zgodba o nemogočih povezavah, o ljubezni in absurdu. Film se začne kot ekskurzija, ki jo vodi humor in se razvije v grenko izkušnjo. Naravni ritem je prvinski in je tesno povezan s človeškimi raziskovalnimi tehnikami pri iskanju resnice po nasilju. Film vidim kot simfonijo koreografiranih gibov, ki odpirajo plasti čustev, le-ta gledalca počasi zapletajo v vrtoglavo izkušnjo. Bistvena je lokacija: hotel v slogu 80. let, priča nekdanjega jugoslovanskega arhitekturnega sloga: betonski brutalizem ali modernizem, potem pa je tu še poškodovano mesto Sarajevo, pričevanje o odprtih ranah in preteklih bolečinah," je o svojem najnovejšem celovečernem filmu povedala režiserka.
Na 79. beneškem filmskem festivalu bodo izven konkurence med drugim prikazali vestern Walterja Hilla Dead for a Dollar (Mrtvi za dolar), v katerem Christoph Waltz v glavni vlogi upodablja lovca na glave, Willem Dafoe in Rachel Brosnahan pa nastopata v stranskih vlogah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje