V prvem delu so na ogled dela iz razstave iz leta 2019, v drugem je razstava dopolnjena s fotografijami iz Celja ter prikazom starih in novih podob istega prostora, ki dokazujejo, da se spreminja podoba slovenske krajine in Celja.
Razstavo so v svetovnem mesecu krajinske arhitekture pripravili v Društvu krajinskih arhitektov Slovenije v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije in Zavodom Celeia Celje.
Kot so zapisali pri Društvu krajinski arhitektov Slovenije razstava s serijo fotografij, prikazom starih in novih podob istega prostora izpostavlja, da podoba slovenske krajine ni statična, temveč je odraz naravnih danosti in človekovega delovanja ter se skozi čas spreminja.
Pod vprašaj postavlja enačaj med krajinami v naši zavesti in tistimi, v katerih živimo. Spodbuja nas k razmisleku o dvojnosti, ko po eni strani Slovenijo opredeljujemo kot deželo neprecenljivih krajinskih lepot, na katere se navsezadnje navezuje tudi naša nacionalna identiteta, prostorska realnost, pa hkrati marsikje kaže povsem drugačno sliko, tudi izgubljanje kakovosti teh krajin.
Zato je razstava po oceni društva pomembna za razumevanje nastajanja in spreminja podobe slovenske krajine. Pripravili so jo 30 let po izidu monografije Slovenske krajine kot poklon utemeljiteljema slovenske krajinske arhitekture, zaslužnima profesorjema Univerze v Ljubljani Janezu Marušiču in Dušanu Ogrinu.
Kot so še zapisali, je bil eden glavnih razlogov za obuditev razstave tudi potrditev slovenskega projekta kot zglednega dosežka za nagrado Sveta Evrope za krajino 2023-2024. Gre za projekt Varstvo in razvoj slovenske krajine: Izhodišča za oblikovanje krajinske politike, ki so ga izdelali člani Društva krajinskih arhitektov Slovenije v sodelovanju z Inštitutom za politike prostora in CIPRA Slovenija. Nastal je v letih 2018/19 in sprožil vključujoč proces priprave rešitev za celovito varstvo, načrtovanje in upravljanje krajine kot podlago za kasnejšo pripravo Krajinske politike Slovenije v skladu z usmeritvami Evropske konvencije o krajini Sveta Evrope.
Ob razstavi v Društvu krajinskih arhitektov Slovenije vabijo na vodene oglede, 14. maja bo tudi priložnostno srečanje s predstavniki celjske občine, pristojnega ministrstva in zainteresirano javnostjo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje