Miljana Cunta. Foto: BoBo
Miljana Cunta. Foto: BoBo

Pripravili sta ga slavistični društvi Trst-Gorica-Videm in Nova Gorica v sodelovanju z Narodno in študijsko knjižnico Trst. Na njem pričakujejo literarne ustvarjalce, raziskovalce in ljubitelje literature.

Kot so sporočili organizatorji, bodo na simpoziju osvetlili bogato kulturno dediščino obeh Goric in razmišljali o njunem mestu v sodobnem slovenskem kulturnem prostoru tudi v okviru Evropske prestolnice kulture (EPK) 2025 Nova Gorica-Gorica.

Srečanje predstavlja priložnost za poglobljen premislek o pomenu literature kot mostu med preteklostjo in prihodnostjo, hkrati pa je pomemben simbol sodelovanja in kulturne izmenjave med obema Goricama. Skozi predavanja, diskusije in literarni večer bo ponudilo vpogled v ključne zgodovinske in literarne povezave med Gorico in Novo Gorico. Sodelujoči bodo raziskovali razvoj slovenske književnosti na Goriškem, poudarili pomen čezmejnih kulturnih povezav in izpostavili vlogo posameznikov, ki so s svojo ustvarjalnostjo zaznamovali ta hibridni prostor.

Poseben poudarek bo namenjen vprašanjem identitete, jezikovnega stika in literarnega spomina, pa tudi inovativnim pristopom k vključevanju literarne dediščine v sodobni izobraževalni proces. Današnji prvi sklop predavanj so posvetili literarnim in zgodovinskim pogledom na Gorico, v njem pa bodo svoja razmišljanja predstavile Marija Stanonik, Urška Pirjevec, Majda Artač in Barbara Vuga.

Temu bo sledil literarni večer, na katerem bodo nastopili goriški avtorji Alex Kama Devetak, Anja Mugerli, Miljana Cunta in David Bandelj.

Petkov del simpozija bo namenjen razmisleku o sodobnem pesništvu, pozabljenih literarnih osebnostih, čezmejnih jezikovnih perspektivah, povezavah med lokalnimi in širšimi literarnimi fenomeni ter književnosti v didaktiki slovenskih šol v Gorici. Med sodelujočimi predavatelji so napovedani Vilma Purič, Dušan Jelinčič, Matej Šekli, Vita Žerjal Pavlin, Marij Čuk, Milena Mileva Blažič, Damiana Devetak in Federica Bello.