Na razstavi v Murski Soboti bo predstavljen izbor dveh avtorskih serij – Rob mesta in Ostanki svetlobe mariborskega fotografa Branimirja Ritonje. Seriji si delita izrazito kritično naravnanost in melanholično vzdušje, s katerim avtor opozarja na postopno preoblikovanje krajine in izgubo identitete prostora, izpostavlja kustosinja razstave Irma Brodnjak Firbas. "Gre za podobe napol urbanih krajin, ki s svojo dokumentarno vrednostjo in subtilno estetiko prikazujejo posledice agresivnih človeških posegov. Izginjajoča narava se umika betonski sivini, ki simbolizira potrošniško logiko in kapitalu podrejene vrednote," še opisuje kustosinja.

Avtor s prepoznavno črno-belo tehniko in poudarjenimi teminami ustvarja dramatične prizore, ki spominjajo na estetiko Mariborskega kroga, umetniškega gibanja, iz katerega je Ritonja tudi izšel. Fotograf v svojem delu pogosto naslavlja družbene teme in ustvarja vizualne pripovedi, ki presegajo zgolj estetsko. Njegove fotografije so natančno komponirane, a hkrati prežete z močno vsebinsko noto, ki gledalca ne pušča ravnodušnega, meni kustosinja. Ostanki svetlobe tako niso le dokument časa, temveč tudi poziv k razmisleku o kakovosti bivanja, pomenu prostora in družbeni odgovornosti, še dodaja Irma Brodnjak Firbas.

Ritonja je eden od predstavnikov mariborske fotografske scene, ki je s svojim dolgoletnim ustvarjanjem po mnenju kustosinje pustil pomemben pečat tako v umetniškem kot pedagoškem prostoru. Sodeloval je pri številnih razstavah, projektih in kulturnih pobudah v Sloveniji, njegovo delo pa je prepoznano tudi na mednarodni ravni. Za svoje dosežke je prejel številna priznanja, med drugim leta 2012 Glazerjevo nagrado in bronasto medaljo na Salonu lepih umetnosti v Parizu leta 2017.