V Desnem atriju ljubljanske Mestne hiše so odprli metarazstavo Døuglandie, ki raziskuje sociologijo zabaviščnih parkov. Umetniška dela tematizirajo bistvo zabaviščnih parkov, čutna, psihološka in socialna doživetja, ki jih tam občutimo, in namen dviga adrenalina za obiskovalce. Razstavo je pripravil mednarodni umetniški kolektiv Doug.
Ponujena doživetja v zabaviščnih parkih presegajo običajno zaznavo, saj so človeška telesa zaradi gravitacije in hitrosti prisiljena v nenavadne položaje. Z deli ustvarjalcev Maxima Custodia, Marine Martinez, Inje Prebil in Hsin Ju Tai razstava odkriva dvig adrenalina in občutke posameznika v zabaviščnem parku, piše v sporočilu za javnost
Umetniki prostore, namenjene brezskrbni zabavi, interpretirajo z različnimi umetniškimi praksami – slikarstvom, kiparstvom, 3D-modeliranjem in performansom – ter preizprašujejo nastale univerzume in njihove oblike obstoja.
Ob vstopu v razstavni prostor je tridimenzionalna lutka francoskega multidisciplinarnega umetnika Custodia. Umetnik poleg tega v središču razstavnega prostora z navideznim vrtenjem, objekti in materiali vodnjak, ki stoji v atriju, preoblikuje v vrtiljak.
Razstavo dopolnjuje slika španske umetnice Martinez. Slikovita struktura spominja na vlake smrti, doživljanja v zabaviščnih parkih pa umetnica ponazarja z barvami, med katerimi temni odtenki zelene za umetnico simbolizirajo nestabilnost in negotovost.
Inja Prebil svoja umetniška dela najprej naslika, nato pa slikarske izdelke digitalno pretvori v tretjo dimenzijo in tako ustvari vzporedne in fantastične resničnosti, ki temeljijo na fizični sliki, obstajajo pa le v virtualnem prostoru zaslona in naši domišljiji. Igro v zabaviščnih parkih s performansom upodablja tajvanska umetnica Tai.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje