Razstava je nastala pod okriljem Pionirskega doma, mentorstvom Nine Koželj in v sodelovanju z mikologinjo Katarino Grabnar Apostolides, ki je udeleženke tečaja kiparstva za odrasle pospremila v večerni gozd, v katerem so raziskovale s pomočjo UV-svetilk.
Glive veljajo za največji organizem na Zemlji. Za svoje uspešno razmnoževanje uporabljajo zelo domiselne načine. Eden takšnih je luminiscenca, ki se jo da opazovati pod ultravijolično svetlobo. Ljudje tega spektra barv ne zaznavamo, vloga luminiscence pri glivah pa niti še ni popolnoma pojasnjena, se pa zdi, da nekatere živali, ki raznašajo trose gliv, zaznavajo te barve, so zapisali v Pionirskem domu ob razstavi. Kot so pojasnili, je za ljudi "gozd ponoči črn, UV-svetilka pa nam omogoča videti nočni svet v popolnoma drugačnih barvah".
Tako je na povabilo Pionirskega doma oziroma Art centra mikologinja Grabnar Apostolides skupaj z 20 udeleženkami tečaja kiparstva za odrasle v nočnem gozdu raziskovala barve in oblike. To izkušnjo so nato prevedle v likovno vizualne vtise – v lebdeče prozorne krogle so ujele majhne mikološke ekosisteme, ki žarijo pod UV-svetilkami, so še zapisali v Pionirskem domu.
Razstava je del mednarodnega festivala Svetlobna gverila, ki v Ljubljani poteka vse od leta 2007 in je posvečen produkciji in predstavitvi del sodobne vizualne in novomedijske umetnosti, katerih osnovno izrazno sredstvo je medij svetlobe. V letošnji, 18. izdaji pod naslovno temo Transformacije na več ljubljanskih prizoriščih predstavlja dela, ki osvetljujejo različne vidike sprememb in preobrazb v današnjem okolju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje