Na razstavi, ki bo na ogled do 30. aprila letos, bo predstavljenih približno 30 umetniških slik Gasparija in še nekaj panojev z dodatnimi slikami.

Kot je povedal Kužnik, je Gaspari domoljubje upodobil v svojih delih, da bi v slovenske domove prinesel vrednote in življenje slovenskega naroda, a to zdaj zamira.

Gaspari, ki je bil rojen leta 1883 v Selščku, je v svojem umetniškem opusu slik po besedah Kužnika slovenskemu narodu zapustil kulturno dediščino. Olja, akvareli, pasteli, risbe in številna druga dela, ki so razpršena po Sloveniji in tujini.

Vrsto let Kužnik raziskuje te umetniške dragulje in jih arhivira. Do danes ima v arhivu zbrano več kot 700 različnih umetniških slik. Za izdelavo reprodukcij in trženje je leta 2018 dobil avtorske pravice od Gasparijevih dedičev.

Ob 100-letnici nastanka Gasparijevih jaslic se je Kužnik leta 2019 odločil, da te jaslice naredi v naravni velikosti. Ker je 70 figur, kolikor jih je ustvaril Gaspari, kar velik zalogaj, je začel delo že januarja 2019. Ideja, načrt in izvedba je zahtevala veliko truda in iznajdljivosti. Veliko podporo je imel Kužnik od občine Cerknica in lokalnih ter drugih slovenskih podjetij. Velika podpora je bila tudi od vaščanov, ki so zelo ponosni na svojega rojaka Maksima Gasparija.

Postavitev jaslic je postala tradicionalna in jo obišče veliko ljudi.

Kužnik je tudi dejal, da je Maksim Gaspari zapustil približno 500 različnih motivov razglednic. Veliko razglednic je iz prve svetovne vojne, ko so slovenski fantje na bojišča prejemali razglednice od svojih domačih. Upodabljal je tudi krščanske praznike in ljudske običaje okrog božiča in velike noči. Na razglednicah so pogosto podobe slovenskih deklet in fantov v narodnih oblačilih.

Gaspari, tako Kužnik, velja za vernega kronista ljudskega življenja in navad, sveta, ki ga več ni. Njegove razglednice so z začetkom tega stoletja utonile v pozabo. Veliko ljudi starejše generacije se nostalgično spominja, kako so dobivali pošto od sorodnikov, znancev in prijateljev, ter jih zbirateljsko zatikali za kredence in okvirje ogledal. Posebno veseli so bili Gasparijevih razglednic Slovenci v tujini, je povedal Kužnik.

Glede omenjene monografije je avtor Kužnik še dejal, da je izšla decembra leta 2022. Na 300 straneh je kronološko predstavljeno Gasparijevo življenje in umetniški opus, vse od otroških začetkov pa do uveljavljenega umetnika.

"Kako pomemben je Maksim Gaspari za slovenski narod in našo kulturno dediščino, boste spoznali skozi številne kritike, članke in njegove spomine, ki so prvič tako obsežno zbrani na enem mestu," je dodal Kužnik.