Po podatkih Slovenskega etnografskega muzeja je Dedek Mraz v slovenske kraje prišel po 2. svetovni vojni – kot obdarovalec otrok v Sloveniji se je prvič pojavil konec leta 1948 – s sovjetskim vplivom. Božička in Miklavža, ki sta bila del verskih šeg, so namreč umaknili iz javnega življenja, načeloma ju je nadomestil Dedek Mraz. Kljub prepovedi so v nekaterih krajih Miklavževe obhode ohranjali, Miklavževe sejme so zopet uvedli v 90. letih 20. stoletja.
Po sprostitvi političnega sistema sta se v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja v večji meri začela pojavljati tudi druga dva dobra moža, v zadnjih desetletjih so pri nas prisotni vsi trije.
Korenine Dedka Mraza naj bi sicer ležale v slovanski mitologiji, ko je veljal za boga vetra in zime, pod vplivom Ruske pravoslavne cerkve pa je prevzel tudi nekaj značilnosti nizozemskega Sinterklaasa. Njegov slovanski izvor so v času komunizma izkoristili za preusmeritev pozornosti s preveč krščanskih praznovanj božiča na posvetno novo leto.
Danes enega izmed decembrskih obdarovalcev, ki naj bi bil poročen s starko Zimo, upodabljajo kot starejšega gospoda (dedka) s sivo kučmo, dolgim krznenim ali usnjenim plaščem in čarobno palico. Sprva je imel različne podobe, leta 1952 pa je Maksim Gaspari oblikoval videz "slovenskega Dedka Mraza", oblečenega v kmečki kožuh in s polhovko na glavi.
Tradicionalno se spusti s Pohorja
V nasprotju z drugima dvema dobrima možema svoja darila razdeli osebno. Pod novoletnim drevescem se darila sama od sebe znajdejo le, če Dedek Mraz res ni na voljo.
Dedek Mraz je predmet številnih pesmic, najverjetneje pa je najbolj znana Siva kučma, bela brada, ki jo je napisal Janez Bitenc.
Letos se je eden izmed decembrskih dobrih mož tradicionalno s Pohorja spustil že dan po praznovanju goda sv. Nikolaja, ki je znan tudi kot Miklavž. Prestolnico in druga večja slovenska mesta obišče konec decembra. Med sprevodi se v kočiji z lipicanci ter spremstvu snežakov, medvedov, zajcev in pravljičnih bitij popelje po mestnih ulicah, kjer pozdravlja otroke in jim deli bombone.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje