Premiera dramatiziranega dokumentarca Želvino osupljivo potovanje se je zgodila v okviru festivala Bobri, na sporedu Kinodvora pa bo do konca februarja.
Režiser filma Nick Stringer se je podal po sledeh želve, vrste glavata kareta, vse od njene izvalitve do vrnitve na 'rojstno' obalo. Komaj izležena želva je velika kot otroška dlan, njen oklep pa je še mehek in zato toliko bolj izpostavljen raznim nevarnostim, ki ji pretijo v oceanu. Njeno potovanje se začne na floridski plaži in takrat še drobceno bitje se ne zaveda, kako majhne možnosti ima - le ena od deset tisoč želv preživi nevarnosti polno 10.000 kilometrov dolgo avanturo.
Želvo popelje topel Zalivski tok najprej v Sargaško morje, kjer ostane več let, nato pa se odpravi proti severu, vse do spodnjih robov Arktike. Tudi tam se ne ustavi za dolgo, nadaljuje potovanje, obkroži Atlantski ocean, se spusti ob zahodni evropski obali vse do Afrike in nato s tokom ob ekvatorju priplava spet nazaj na obalo, kjer se je izlegla.
Med strašnimi nevarnostmi in osupljivo lepimi prizori
Pot je težka in dolga, njene sestre in brate pogubi srhljivo brezvetrje Sargaškega morja, vseskozi se mora izogibati ladjam, nevarnemu mrzlemu Arktičnemu morju in pozneje ob španski obali še ribičevi roki. Ob vsem tem je tu še malo morje bitij iz morskih globin. A njeno potovanje je tudi lepo, polno nepozabnih prizorov. Plava med jatami grbastih kitov in nenavadnimi globokomorskimi bitji, vijuga med koralnimi grebeni in drsi pod ledenimi gorami.
"Vedno sem si želel povedati zgodbo o morju; je zibelka življenja, veliko brezno, iz katerega je vzniknilo vse, kar je na Zemlji. Zaznamujejo ga globoka duhovna razsežnost ter prevzemajoča razpoloženje in značaj, zaradi katerih se zaveš svoje majhnosti, ugotoviš, da gre za vseobsegajočo silo, ki obvladuje vse in ohranja planet pri življenju. V resnici pa gre za skrit in neprijazen svet, naš lastni notranji prostor, skozi katerega vodijo velike skrivne poti starodavnih nomadov in popotnikov," pravi režiser Nick Stringer, ki že 17 let snema znanstvene in naravoslovne filme za BBC, National Geographic, Animal Planet in nekatere druge televizijske kanale.
Čudoviti krog življenja se sklene
Želva se bo na domačo plažo vrnila 25 let zatem, ko je iz nje prvič zaplavala v morje. Tam bo izvalila nov zarod, nato pa se na plažo vračala vse življenje. Na vsaki dve leti ali tri leta se bo vrnila in na rodni plaži izlegla jajca in s tem sklenila čudoviti krog življenja.
"Želva pooseblja naš odnos z oceanom. Živela je na kopnem, nato pa se vrnila v ocean in ta je spet postal njen dom. Vseeno pa želva na neki način ostaja tujka v oceanu. Še vedno mora dihati zrak in še vedno se mora vrniti na kopno, da izleže jajca. Neznosno pretresljiv je pogled na želvo, ki skozi noč vleče vso svojo težo iz morja, potem ko je tu preživela potovanje, ki je trajalo dolga desetletja," še razmišlja režiser, nekdanji študent biologije, ki je za svoje filme prejel številne nagrade.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje