V sklopu tega bodo potekali kulturni in kulinarični dogodki za otroke in družine, od humornega stand-up vodstva po stalni razstavi o krasu do predavanj o kraških vodonosnikih, opazovanju ptic in degustacije lokalnih dobrot.
"Z dvodnevnim dogajanjem združujmo različne dogodke in dejavnosti, ki smo jih na temo kraških pojavov razvijali in organiziral v Postojni kot zibelki krasoslovja v zadnjem desetletju. Ideja je, da povežemo različne muzejske in raziskovalne institucije ter ponudnike hrane iz regije," je za STA povedala vodja muzeja Tina Poljšak.
Dogajanje se bo začelo danes popoldne, ko si bodo otroci lahko ogledali predstavo Zaobljuba reki in v noči na soboto prespali v muzeju. Za noč v muzeju je potrebna predhodna prijava. Na voljo bo tudi alternativno vodstvo pa stalni razstavi, ki sta ga zasnovala komika Rok Škrlep in Matic Kokošar, ki bo vodil po razstavi. "Tovrstno vodstvo smo kot prvi v Sloveniji prvič preskusili že pred pandemijo covida in odziv je bil odličen," je povedala Poljšak.
Med temami, ki bodo pritegnile odrasle, bo Cyril Mayaud, raziskovalec z Inštituta za raziskovanje krasa ZRC-ja SAZU-ja, ki ima sedež v Postojni, na predavanju Kako se pretakajo vode v kraškem podzemlju predstavil izsledke projekta Karakterizacija kraških vodonosnikov v regionalnem in lokalnem merilu: primer zaledja vodnega vira Malni.
V soboto bo na muzejskem dvorišču več lokalnih ponudnikov hrane ponudilo degustacijo kraškega pršuta, domačega kruha in sladoleda, štrukljev in lovskega golaža, za otroke pa bo organizirana kuharska delavnica. Sledilo bo opazovanja ptic v urbanem okolju in delavnica izdelovanja izdelkov iz gline. Narodni muzej Slovenije bo predstavil mečevanje, v Pivki v Centru o divjih zvereh DINA pa bo vodstvo po razstavi o medvedu, volku in risu.
Na festivalu bodo razstavili tudi nekaj umetniških del. Akademski kipar Milenko Kočevar bo na ogled postavil kip kot napoved pregledne razstave, ki bo sledila oktobra. Ljubiteljska umetnica Erika Č. Jug iz Ilirske Bistrice pa bo razstavljala dela iz kamna in stekla.
Poleg že omenjenih institucij bodo na festivalu sodelovali še Grad Prem, Notranjski regijski park, KTD Hotedršica, Planinska jama, Društvo Kašča in postojnski gasilci, vsi dogodki pa so brezplačni. Poljšak pravi, da si v muzeju, ki Mesto krasa soorganizira z enoto Turizem Zavoda znanje Postojna, želijo, da bi festival postal tradicionalen. "Ne nazadnje imamo v mestu Inštitut za raziskovanje krasa in Postojnsko jamo," je sklenila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje