Družina, ki je bila tudi zmagovalni celovečerec 20. Festivala slovenskega filma, je povsem svojevrsten projekt: Biček je z njim dokumentiral deset let v (resničnem) življenju svojega portretiranca Mateja Rajka.
Matej, ki nikamor zares ne spada
V Bičkovem opazovalnem dokumentarcu Matej odrašča v družini oseb s posebnimi potrebami v neki obrobni vasici, a sam v resnici ne sodi niti v kategorijo "drugačnosti" niti "normalnosti". Usoda ga vseeno dohiti, ko z dekletom Eli dobita hčerko in njuna zveza kmalu zatem razpade. Vname se boj za skrbništvo hčerke Nie. Matej se na koncu odloči za radikalen izhod iz začaranega kroga, tako družinskega kot življenjskega.
"Matej je idealen filmski lik. Še boljše bi bilo, če bi bila to igrana zgodba," je po krstni projekciji filma za MMC priznal Biček. "Ker bi bila to, ko bi bilo snemanje končano, samo zgodba, samo film ..."
Družina je izraz Bičkovega prepričanja, da bi moral dokumentarni film prikazati dejstva, ki odsevajo našo družbo, pri tem pa ne sme manipulirati niti z nastopajočimi niti z gledalcem. "Najmočnejše je zavedanje, ob katerem spoznamo, da so se dogodki, ki jih opazujemo z varnega sedeža kinodvorane, resnično nekomu zgodili. In ta posameznik, tako podoben nam samim, se mora z njimi sprijazniti. Doživljanje sveta prikazujem skozi svojo poetiko s pripovedovanjem zgodbe, ki se ne trudi izogniti problematičnim temam. Sočasno pa je zraven še čustvena zgodba, ki zaobjema večni koncept staranja in življenja na splošno," je ob premieri svojega filma pred dvema letoma povedal Biček.
Resnično življenje nima filtra
Ogled Družine je za koga tudi neprijetna izkušnja, saj ne pušča nobenega dvoma o tem, kako tesno se približa boleči intimi portretirancev. Vprašanja o morebitni eksploataciji je Biček vzel zelo resno. "Z dilemo vojnega reporterja sem se na snemanju veliko ukvarjal, predvsem v zvezi z Nio, torej otrokom, ki ne more sam odločati, ali hoče biti portretiran na filmu ali ne. Če se ne bi odločil, da grem v to, je bila edina alternativa, da filma sploh ne posnamem. Moralna odgovornost, ki pride s tem, je ogromna. Zato sem bil v razgaljanju dosleden: nisem skušal posekati robov, da bi se jih dalo stlačiti v škatlo in lično zapakirati. S kamero nisem vplival na življenje teh ljudi; vse te stvari so se zgodile in bi se zgodile in se dogajajo. Vsak četrtek v Tedniku vidimo na kupe podobnih zgodb, ki pa so vse prevečkrat prikazane skozi filter."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje