prihaja na male zaslone nova nanizanka Mame; o čem govori nanizanka, ki sicer izhaja iz istoimenske gledališke uspešnice, kako se loteva tem, povezanih s sodobnimi mamami, z njihovimi življenji, otroki, moškimi pa smo se pogovarjali igralkami, ki mame upodabljajo.
Vesna Pernarčič, Tijana Zinajić, Barbara Medvešček, Vesna Slapar in Lea Cok so si edine, da se bodo resnične mame zelo verjetno prepoznale v njihovih likih, ker je "naš namen prikazati resničnost tako, kot je, ne pa njene olepšane verzije, kot jo pogosto lahko vidimo v filmih, reklamah, revijah", pravi Vesna Pernarčič, ki igra Julijo, mater samohranilko. "Stvari želimo prikazati take, kot so. In vsaka od naših likov ima svojo življenjsko pot in izkušnje. Vsaka ima svoj pogled na svet. Zajeti želimo čim večji spekter žensk in njihovih odnosov, ki so specifični," dodaja Lea Cok, karieristka Maša, ki je edina brez otrok.
Z odra na platno
Izhodišče nanizanke je istoimenska gledališka komedija o življenju petih sodobnih žensk, od katerih samo ena še ni mama, življenja vseh pa zaznamujejo prisotnost ali odsotnost moških in seveda otroci. Predstavo je režirala Tijana Zinajić, ki v nanizanki igra taksistko Mirjano, mamo treh fantov in ženo vojaka na misiji: "Zdi se mi , da so mame iz predstave enake kot mame v nadaljevanki, predvsem po energiji in načinu delovanja, prav tako ostaja ista sporočilnost. Pri predstavi smo izhajale iz tega, da nas je že kot otroke motilo, da se je materinstvo predstavlja kot nekaj krasnega in lepega, nikjer pa se ni govorilo o tem, kako ženska po porodu izgubi svoj prostor, telo, čas. O materinstvu smo hotele spregovoriti neolepšano."
Emancipacija in vse njene razsežnosti
Julija, Iva, Tatjana in Mirjana so se spoznale že v srednji šoli, 'prišlek' v družbi pa je Maša, Tatjanina svakinja brez otrok in z vzpenjajočo se kariero. So najboljše prijateljice in zaveznice, ki se redno dobivajo in si tudi vse povedo. Njihove težave so različne, tako kot so različne tudi same, se pa vrtijo predvsem okoli otrok, mož, financ, položaja sodobne ženske v družbi in doma. "Že v predstavi smo skušale predstaviti določene skupne lastnosti likov, katerih osnovne linije ohranjamo tudi v nadaljevanki, čeprav seveda prihaja tudi do sprememb. Moj lik Iva je v predstavi rokerica, zdaj pa je pankerica, kar še bolj poudarja njeno revolucionarno naravo, ki ne sprejema splošno konvencionalne predstavo o sodobni ženski. Ko dobi delo v lepotnem salonu, je precej nesrečna, ker bi raje delala z brezdomci, alkoholiki, narkomani. To je njen način boja proti sistemu, pa tudi njena altruistična narava", pravi Barbara Medvešček, ki igra Ivo, mamo dveh otrok in ženo brezposelnega znanstvenika.
"Danes večina mam deluje na dvajset različnih ravneh, kar je tudi posledica emancipacije, o čemer pa se ne govori pogosto. Kot se tudi ne govori o tem, da je z emancipacijo precej moških vlog prevzela ženska, moški pa je popustil in postal zafrustriran," na vprašanje o tem, kakšen boj morajo bíti sodobne ženske, odgovarja Tijana Zinajić in dodaja: "Vseh pet mam je zelo oprijemljivih, so ljudje. So pa tudi zelo različne, zato da bi se lahko v njih našle resnične mame. Moj lik Mirjana je taksistka, ki jo bodo gledalci videli kot ljubečo, nežno in toplo mamo, čeprav svoje otroke kar naprej pošilja v sobo."
Vesna Slapar, ki igra 'poklicno' mamo Tatjano, urejeno, pedantno, do zadnje pike zorganizirno, kar seveda pomeni, da se stvari lahko tudi porušijo, pa o sodobnih vlogah v družini pravi, da nikoli ni verjela v delitev po spolu: "Oče dela, mama pa doma skrbi za otroke. Mislim, da je najlepše, če se skrb za družino porazdeli na oba, pa tudi mame imamo pravico do kariere in uresničevanja svojih sanj."
Humor kot zrcalo resničnosti
Materinstvo je večno aktualna tema, o kateri vsi nekaj vedo, o kateri vsi nekaj menijo, tudi ljudje, ki nimajo vpogleda v vsakdanje življenje žensk. Izhodišča takšnih 'modrovanj' so pogosto stereotipi, na katere pa je treba opominjati tudi skozi humor in jih mora celo porušiti, kar "bi bilo odlično!", se nasmeji Lea Cok in dodaja: " Vsak s svojo energijo in videzom deloma 'pripada' nekemu stereotipu. Od gledalca je odvisno, kako ga bo prepoznal in to povezal z ljudmi, ki jih pozna ali jih je, in imajo podoben način življenja. To gledalca zanima. Z nerodnimi situacijami to "resničnost" malo omilimo. Smešno pa je velikokrat tisto, kar je res". Barbara Medvešček pa o humorju v nanizanki pravi, da nikakor ni samo situacijske narave, ampak da so skozi humor želeli ljudem približati določene tematiki, ki so zelo realne in niso nujno smešene.
Kdo je sodobna mama?
"Sodobna mama je mama iz mesa in krvi, lahko je doma in energijo vlaga samo v družino, lahko je samohranilka in je za vse sama, lahko je vrhunska športnica, lahko je raziskovalka v tujini, lahko je poročevalka z vojnih območij, lahko je ekstremna alpinistka, lahko je biodinamična kmetovalka, lahko je prodajalka v trgovini ... lahko je vi, lahko je jaz. Sodobna mama je predvsem ženska z vsemi svojimi sanjami, željami in potrebami," meni Vesna Slapar.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje