Trgovinska zbornica pred prenovo. Foto: EPA
Trgovinska zbornica pred prenovo. Foto: EPA

Odprtje so zaradi ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa prestavili na september, saj, kot so sporočili, priprav na odprtje ne bodo mogli izvesti pravočasno, piše nemška tiskovna agencija DPA.

Triinosemdesetletni Pinault, tretji najbogatejši Francoz, muzej odpira za svojo zbirko moderne umetnost. Domicil je našel v poslopju nekdanje Trgovinske zbornice iz 16. stoletja, zato je deloma pod spomeniško zaščito.

Foto: EPA
Foto: EPA

Stavbo so prenovili po načrtih japonskega arhitekta Tadaa Anda. Prenova poslopja je bila izjemno draga in zapletena, namenjeno ji je bilo kar 30 odstotkov celotnega proračuna, še poroča nemška tiskovna agencija. Projekt skupno stane več kot 160 milijonov evrov. Pinault se je lahko lotil projekta, ker je 27. najbogatejši Zemljan. Po podatkih poslovnega medijskega konglomerata Bloomberg naj bi bil lastnik 37,3 milijarde dolarjev.

Prenovljeni muzej bo v celoti obsegal 13.000 kvadratnih metrov površin. Javnosti jih bo dostopnih približno 7.700 kvadratnih metrov, okoli 3.000 bo razstavnih površin.

V sklopu prenove so očistili pročelje in restavrirali stekleno kupolo, ta najstarejši primer jeklene konstrukcije v Franciji. Očistili so tudi 1400 kvadratnih metrov obsegajoče freske pod kupolo z upodobitvijo trgovanja na petih celinah.

Francois Pinault in umetnik Jeff Koons. Foto: EPA
Francois Pinault in umetnik Jeff Koons. Foto: EPA

V notranjščino je Ando postavil betonski cilinder, ki v višino meri devet metrov, njegov premer pa je 30 metrov. Tridimenzionalno betonsko telo po pisanju DPA deluje kot membrana. Cilinder je tudi eden redkih elementov modernizma, ki jih je Ando vključil v historično stavbo. Vzdolž sten cilindra vodijo stopnice do razstavnih dvoran v prvem nadstropju.

Sprva je razstavljal v Benetkah
Doslej je Pinault zbirko razstavljal v zasebnem muzeju Palazzo Grassi v Benetkah in dveh drugih tamkajšnjih razstaviščih. Muzej za svojo zbirko je v Parizu želel zgraditi že leta 2005, vendar je projekt gradnje muzeja na otoku Ile Seguin na reki Seni spodletel. Arhitekt Ando je že pred leti načrtoval Pinaultev muzej v predmestju Pariza, a uresničitve vizije zaradi zapletenega dela francoske administracije ni bilo. Tako je Pinault po mnenju številnih "izdal" domovino in svojo bogato zbirko prvič na ogled postavil v Benetkah.

Salma Hayek in Francois-Henri Pinault. Foto: Reuters
Salma Hayek in Francois-Henri Pinault. Foto: Reuters

Leta 2001 je Pinault vodstvo svojega imperija, ki vključuje luksuzne znamke, kot so Gucci, Balenciaga in Yves Saint Laurent, predal sinu Francois-Henriju Pinaultu, ki je poročen z mehiško igralko Salmo Hayek, s katero imata hčerko Valentino Palomo. Odtlej se poslovnež posveča predvsem zbiranju umetnin.