Hibridna konferenca zajema okrogle mize, ki jih je mogoče spremljati v živo na spletni strani Aksiome, pa tudi delavnico, namizno igro, predstavitev knjige in mednarodno skupinsko virtualno razstavo.
Delitveno, pametno, krožno in sodelovalno
23 gostov iz desetih držav se na konferenci posveča vprašanju, ali gre za ultimativno zmago financializacije, ali pa obstajajo odprtine za drugačne lastniške režime ter tako nove oblike umetnosti in kulture.
Dogajanje je odprla namizna igra Game-Changers: The Game, ki jo je razvil raziskovalec Rok Kranjc v okviru iniciative U30+ za podporo mladim umetnikom. Igra igralce in občinstvo napeljuje v pogovore o postkapitalističnih strategijah in o različnih diskurzih, ki ležijo pod površjem vzhajajočih označevalcev "nove ekonomije", kot so delitveno, pametno, krožno in sodelovalno.
Pisanje pametnih pogodb in okrogle mize
V partnerstvu z Društvom Ljudmila, laboratorijem za znanost in umetnost poteka tudi delavnica pisanja pametnih pogodb z uporabo naravnega jezika Zencode, ki jo vodi Puria Nafisi Azizi, rezidenčni heker pri eni največjih in najbolj politično izpostavljenih fundacij za prosto dostopno programsko opremo v Evropi.
Konferenca vključuje tudi trojico okroglih miz. Prva nosi naslov Kripto in skupno, na njej pa sodelujoči raziskujejo, kako alternativni kriptoprojekti udejanjajo koncepte radikalne, algoritemske in avtohtone suverenosti ter veriženje blokov in NFT-je uporabljajo zato, da bi spodbudili prakse ustvarjanja skupnega.
Druga, naslovljena Lastništvo in želje, prinaša pogovor o željah, ki so vkodirane v projekte na področjih veriženja blokov, DAO-jev in NFT-jev. Sodelujoči pa bodo raziskali vizijo sveta, kjer bi veriženje blokov prineslo dejanske spremembe.
Tretja nosi naslov Po mehurčku: NFT-ji kot dolgoročni umetniški medij. Sodelujoči se bodo posvetili vprašanjem, kot je: So špekulacije nekako neločljiv del NFT-okolja? In tudi, ali bi veriženje blokov lahko uporabili za preverjanje pristnosti in ustvarjalno eksperimentirali s pametnimi pogodbami, ne da bi pri tem zapadli v špekulativne vedenjske vzorce, ki jih tipično povezujemo s kriptom?
Sedmerica esejev za izhodišče konference
Konferenčne vsebine slonijo na knjižni zbirki sedmih esejev, ki jo je nedavno izdala Aksioma. Eseji v angleškem jeziku, zbrani v knjigi From Commons to NFTs, raziskujejo želje in impulze, ki poganjajo digitalno kulturo, ter se pri tem osredinjajo na premik od skupnega k NFT-jem, od novih oblik skupne uporabe do širjenja zasebnega lastništva in tržnih dobrin. Napisali so jih umetniki, raziskovalci, kuratorji in tehnologi iz Evrope, Severne Amerike in Vzhodne Azije.
Spletna skupinska razstava
Konferenco spremlja spletna razstava Problem bizantinskih generalov. Kurator Domenico Quaranta je izbral dela 15 avtorjev in umetniških kolektivov, ki se ne izogibajo ukvarjanju z veriženjem blokov in kriptokulturo, temveč to počnejo na kritično konstruktiven način: preizprašujejo prevladujoče naracije, izpostavljajo težave in včasih predlagajo alternativne rešitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje