Bavarci želijo večjo vlogo na slovesnosti ob odprtju naslednjega svetovnega prvenstva v nogometu. Foto: EPA
Bavarci želijo večjo vlogo na slovesnosti ob odprtju naslednjega svetovnega prvenstva v nogometu. Foto: EPA
Trobilci na alpske rogove
Čeprav so tudi alpski rogovi del bavarske folklore, jih plesalci obravnavajo predvsem kot nezaželeno dodatno konkurenco. Foto: EPA
Pred svetovnim prvenstvom v nogometu v Nemčiji
Povsod po Nemčiji najdemo sledi mrzličnih priprav na največji dogodek v Nemčiji v letu 2006. Foto: EPA

Bavarci so namreč ogorčeni, da je Christopher Stückl, koreograf kulturnega programa slovesnosti ob odprtju, plesalcem namenil le 45 sekund. Tradicionalni bavarski plesi so eden od osrednjih kulturnih simbolov Bavarske, poleg tega pa so plesalci tudi pravi akrobati. Obvladati morajo zapletene in hitre gibe ter visoke poskoke; tako so tudi sami simbol športnega duha Nemčije.

Nerazumljiva diskriminacija žensk
Plesalce je razkačila tudi Stücklova odločitev, da iz programa izključi ženske. Tako milijoni gledalcev ne bodo prikrajšani le za daljši užitek ob ogledu enega najbolj nenavadnih ljudskih plesov, ampak bo ta etnološka posebnost največje nemške zvezne dežele prikazana tudi v zelo okrnjeni obliki.

Na stadionu bodo tako nastopili, če se seveda ne bodo odločili za bojkot prireditve, le možaki, oblečeni v usnjene hlače in s klobukom, okrašenim z gamsovo brado, ki bodo prikazali tradicionalno poskakovanje, pospremljeno s ploskanjem po stegnih in podplatih. Ravno zadnja prvina - poskok, med katerim plesalec z dlanjo udari ob podplat, velja za fizični napor, ki zahteva trening, povsem primerljiv z vadbo vrhunskih športnikov.

Bavarski ples ne bo izumrl
Otto Dufter, predsednik Zveze plesalcev bavarskih ljudskih plesov, je opozoril tudi na veliko priljubljenost bavarske posebnosti v današnjem času. Očitno instant popkultura ne more do živega bavarski ljudski kulturi. Na Bavarskem namreč deluje kar 1.000 klubov plesalcev ljudskih plesov; več kot kdaj koli do zdaj. Bavarci bi morda še sprejeli časovno omejitev 45 sekund, a kaj, ko to ni edina omejitev.

V istih 45 sekundah naj bi se namreč zvrstile še predstavitve nekaterih drugih folklornih posebnosti bavarske dežele. Poglede gledalcev bi tako od plesalcev lahko odvrnili glasbeniki, ki bodo zatrobili na alpske rogove in "zaigrali" na biče ter ceremonialno streljanje.

Od zapostavljenosti do prevlade?
Organizatorji svetovnega nogometnega prvenstva leta 2006 so kulturnemu programu namenili 20 minut. Čeprav je Bavarska daleč največja nemška zvezna dežela, pa ji bo dodeljenega manj kot dvajsetina programskega časa. Bavarci niso prepričani le, da bi morali dobiti več možnosti za predstavitev; v anketi bavarskega državnega radia jih je 70 odstotkov celo izrazilo prepričanje, da bi morala biti kar večina programa posvečena bavarskim kulturnim posebnostim.