Multikulturna Nemčija, v kateri živi že okoli 3,5 milijona Turkov, se v zadnjem desetletju srečuje s t. i. postmigrantsko umetniško produkcijo, katere avtorji so predvsem pripadniki druge generacije turških priseljencev. Nemški teoretik Hendrik Blumenrath meni, da je ta generacija ustvarila nove fenomene na področju nemške litareture in filma, saj sta se tako literarna kot filmska zgodovina v preteklosti pisali iz vidika nacionalne perspektive, zdaj pa je v Nemčiji postalo aktualno in vroče vprašanje, ali spada tekst turškega avtorja, ki je napisan v nemščini, pod nemško ali pod turško literaturo? Enako velja za film in gledališče. S tem pa sta povezani tudi ključni vprašanji, s katerima se v svojih delih ukvarjajo umetniki, pisatelji in režiserji turškega izvora - vprašanje identitete in integracije.
S podporo priznanih turških ustvarjalcev
Da bi opozarjali na ta vprašanja, so letos prvič organizirali festival v prenovljeni Ballhaus Naunynstraße, ki je nedaleč od razvpite postaje podzemne železnice Kottbusser Tor. Gre za eno izmed redkih še ohranjenih plesnih dvoran, ki jih je bilo nekoč v Berlinu kar 900. Festival je nastal pod taktirko Shermin Langhoff, ki je umetniška direktorica kulturnega centra, podpirajo pa ga med drugimi tudi priznani turško-nemški ustvarjalci: režiser Fatih Akin, režiser Neco Celik, igralka Idil Üner ter priznani pisatelj in scenarist Feridun Zaimoglu.
Doslej smo si lahko ogledali gledališko predstavo Cafe Evropa Vs. Dog Eat Dog. Gre za del domovinske trilogije Nurana Davida Calisa, v kateri se je prvič kot gledališki režiser preizkusil Mehdi Moinzadeh, ki ga je nemška javnost pred leti spremljala v nadaljevanki Tatort kot Komissarja Alima Zainalowa.
Turkish Delight - German Fright?
Bolj zanimiv in domiseln pa je bil vsekakor projekt Kahvehane: Turkish delight – German fright?. Šlo je za nekajdnevni performativno interaktivni projekt 12 umetnikov, ki je pretekli konec tedna potekal po številnih turških barih - Kahvehanah in društvih po Neukölnu in Kreuzbergu, v katera imajo sicer ženske prepovedan vstop. Turneje po prizoriščih so se obiskovalci lahko udeležili v manjših skupinah. Nemalo kje jih je pričakalo pravo presenečenje.
Slovenski glasbeniki in pisatelji se predstavijo
Festival Dogland bo potekal še do 24. januarja. Presenečenje naj bi bila tudi premiera gledališke predstave Feriduna Zaimogla in Günterja Senkla, v režiji Nurkana Erpulata, z naslovom Schattenstimmen, Glasovi sence, ki bo 21. novembra. Sledile bodo še tri premiere, med drugim premiera Gazino Arabesk režiserja Neca Celika, v glavni vlogi pa bo nastopila Idil Üner, ki jo poznamo iz filma Julija Fatiha Akina. V okviru festivalske prireditve Balkan Bazaar Evropa pa se bodo od 27. do 30. novembra predstavili tudi ljubljanski elektronski glasbeniki Moveknowledgement in Octex in pisatelja Andrej Blatnik ter Primož Čučnik.
Saša Šavel
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje