Po premieri so članici ansambla MGL-ja igralki Maji Šugman izročili nagrado Združenja dramskih igralcev Slovenije za življenjsko delo. Igra Gorje pametnemu je postavljena v Moskvo leta 1820, kjer se meščani zbirajo okoli Famusova, predstojnika državne pisarne, in si prizadevajo, da bi se čim bolj približali Evropi. V to navidezno idilo pa vdre Čacki, mladenič, ki se požvižga na salonsko etiketo moskovske elite ter brije norce iz njihove zlaganosti, stremuštva in podkupljivosti.
Velik nabor igralcev
Dramo je režiral Zvone Šedlbauer, v njej pa poleg gledališkega ansambla MGL-ja nastopajo še gostje in študenti igralske akademije. V vlogi Famusova igra Slavko Cerjak, Sofja je Jana Zupančič, Molčalin Gašper Tič, Skalozub Jožef Ropoša, Čacki pa Uroš Smolej. V drami nastopajo še Tanja Ribič, Tanja Dimitrievska, Milan Štefe, Matjaž Turk, Majda Grbac, Jette Ostan Vejrup, Gregor Čušin in drugi.
Prva samostojna dramaturgija Alenke Klabus Vesel
Pri postavitvi drame so sodelovali še dramaturginja Alenka Klabus Vesel, scenografka Barbara Matul Kalamar, kostumografka Jerneja Jambrek Varga, avtor glasbe Urban Koder, lektorica Rudenka Nabergoj, oblikovalec maske Zoran Lemajič in oblikovalec svetlobe Andrej Koležnik.
Gorje pametnemu je edino pomembno delo iz literarnega opusa romantičnega ruskega pesnika in dramatika Aleksandra Sergejeviča Gribojedova (1795, Moskva – 1829, Teheran). Poleg tega je namreč napisal zgolj še peščico lirskih pesmi inustvaril enajst dramskih del, večinoma vodvilsko obarvanih lahkotnih komedij.
Satiričen prikaz ruske družbe
Na zamisel o komediji Gorje pametnemu, ki jo je avtor dokončal leta 1824, je vplivalo razgibano družbeno življenje v Moskvi in Peterburgu v prvih dvajsetih letih 19. stoletja, v katerega je bil dramatik vključen. "Opažanja so – kot je za rusko komediografijo nasploh značilno– prerasla v satiričen prikaz ruske oziroma moskovske plemiške družbe. Avtor si ni ničesar izmislil, vse je natančno vzel iz moskovskih salonov ter prenesel v knjigo in na oder. To je galerija človeških tipov, pa tudi večno ostra, žgoča satira in hkrati komedija, v kateri je zaobjeto dolgo obdobje ruskega življenja, od Katarine do imperatorja Nikolaja. Odlikujejo jo mladostnost, svežina in izredna dolgoživost", so še zapisali v MGL-ju.
Stanovski kolegi nagradili vrhunsko interpretko
Nagrado Združenja dramskih umetnikov Slovenije so Šugmanovi podelili ob letošnjem svetovnem dnevu gledališča 27. marca.
Maja Šugman, ki je danes upokojena, si je nagrado prislužila za 45-letni igralski opus v slovenskih poklicnih gledališčih. Izoblikovala je številne nepozabne vloge najrazličnejših žanrov. Komisija za priznanja pri ZDUS-u, v kateri so bili Vlado Novak, Metoda Zorčič in Marinka Štern, je v obrazložitvi nagrade med drugim zapisala, da gre za vrhunsko interpretko, ki še danes s svojo igro izpričuje to, da je oder res lahko ves svet.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje