V Štihovi dvorani Cankarjevega doma je bila v sklopu PreGleja premiera bralne uprizoritve drame avtorice Dragice Potočnjak, Za naše mlade dame, prvonagrajenega dramskega besedila na zadnjem Tednu slovenske drame, ki ga je režirala Andreja Kovač. Javnemu branju je sledil pogovor z avtorico.
V dramskem opusu Dragice Potočnjak osrednje mesto najpogosteje zasedajo iztirjeni, skrivenčeni medčloveški odnosi, katerih protagonisti so večinoma žrtve tako družbenih izkoriščanj kot individualnih zlorab v še tako razvitih in nominalno enakopravnih družbah.
Vlačenje okostnjakov iz družinske omare
Avtoričina občutljivost za socialno nepravičnost oziroma družinsko nasilje se navadno osredotoča na ženske protagonistke. To velja tudi za dramo Za naše mlade dame, ki je nekakšen kalejdoskop prizorov, skozi katere se z osvetljevanjem okoliščin in vzrokov za umor, ki ga zagreši junakinja Brina, razkriva njena preteklost z vsemi grozljivimi dejstvi, ki so jo pripeljale do točke, s katere ni več vrnitve.
Posebej boleča in neubranljiva moč besedila Potočnjakove se izkaže v povezavi zasebne in družbene ravni, saj se v Brininem primeru obe zgrneta nadnjo. "Ne samo, da gre za očetovo zlorabo hčerke, tudi tisti, od katerih bi bilo pričakovati dejansko pomoč, kot sta policijski inšpektor in duhovnik, samo izkoriščata svoj položaj in se okoriščata z nemočjo v skrajno stisko prignanega dekleta," so sporočili iz Gleja.
V bralni uprizoritvi Za naše mlade dame so nastopili Nina Ivanišin, Darja Reichman, Primož Ekart, Željko Hrs, Pavle Ravnohrib in Andrej Murenc.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje