Letošnjo sezono Impro lige zaznamuje rdeča nit kontakt, ki bo vsebinsko povezovala tekmovalne in celovečerne predstave, v katerih bo sodelovalo sedem ekip z različnih koncev Slovenije, so sporočili iz Društva za kulturo in izobraževanje IMPRO.
Odgovori na omejitve, izzive in različne vrste stikov
Sezona se začenja nocoj ob 20. uri s celovečerno predstavo Impro liga Kontaktiranje, "kjer se bodo na odru pomešali predstavniki vseh letošnjih ekip in skupaj iskali odgovore na omejitve, izzive in različne vrste stikov".
Prvi moderator nove sezone bo Jošt Cafuta Maček, glasbenik pa Luka Seliškar. Tokratni nastopajoči improvizatorji in improvizatorke bodo Jan Cunja iz improskupine Brand new, Eva Kern Nanut iz zasedbe SNiG, Alma Adrović iz skupine Mali pok, Tim Andrić iz Bande Ferdamane, Ilirjan Zulfaj iz Ljušta, Domen Blatnik iz Impra Ljubljana in Jens Wagner iz skupine Improholics.
Stik postavljajo v središče, ker je to tisto, kar po dveh letih epidemije in omejitev iščejo na odru in v predstavah, opisuje Mistral Majer, koordinatorka in vodja programov pri društvu Impro.
"Med to štejemo stike med improvizatorji, gledalci, ustvarjalci, vsebinami in seveda med ljudmi. Prejšnja sezona programa je skorajda v celoti potekala na spletu, zdaj pa bomo gledališko resničnost spet ustvarjali v živo," opisuje.
Obenem se z društvom vračajo tudi v format improtekem, ki bodo ob koncu sezone, kar je junija, prinesle zmagovalno ekipo. Do finala bo potekala vrsta predstav, prav tako pod okriljem teme sezone kontakt.
Po načelih kolektivnega soustvarjanja
Improgledališče je vrsta uprizoritvene umetnosti, ki nastaja spontano na mestu po načelih kolektivnega soustvarjanja gledaliških improvizatorjev, gledaliških sodelavcev in občinstva. Ustvarjalci in ustvarjalke se medsebojno izzivajo in soodzivajo ter skupaj gradijo prizore s pomočjo veščin za gradnjo odnosov in zgodb, ki jih neposredno uprizarjajo na odru. Po besedah Mistral Majer je značilnost te oblike gledališkega ustvarjanja interaktivnost, saj vsi prisotni na predstavi vplivajo na nastanek prizorov in končno obliko predstav, ki so vedno nove in drugačne.
Improvizacijsko gledališče je v Sloveniji močno razvejano in navzoče. Večina ustvarjalcev je svojo pot začela v programih ŠILA – Šolska impro liga, ki je program za dijake in dijakinje, in MIŠ – Mala impro šola, ki je program za osnovnošolce, kot tudi na tečajih gledališke improvizacije za odrasle, ki jih vodijo izkušeni mentorji in gledališki pedagogi.
Raznoliki formati improgledališča
Danes po vsej Sloveniji deluje že večje število kolektivov, ki ustvarjajo raznolike formate improgledališča, prav tako pa tudi nekateri domači in mednarodni festivali improgledališča, kot je na primer bienalni festival Goli oder.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje