Pri izbranih predstavah gre po njenih besedah za ambiciozne, večinoma velike uprizoritve, z izrazitim režiserskim gledališčem ter zanimivo paleto izvirnih avtorskih interpretacij in pogledov. Sezono sta vidno zaznamovali stoletnica izbruha prve svetovne vojne in 70. obletnica zmage nad fašizmom.
Med 115 uprizoritvami, ki si jih je ogledala zdajšnja selektorica, jih je 73 odstotkov nastalo v produkciji ali vsaj koprodukciji gledališč oziroma gledaliških producentov s sedežem v Ljubljani. "Produkcija novih gledaliških uprizoritev v zadnji sezoni kaže, da se razmerje med produkcijami, nastalimi v Ljubljani, in tistimi zunaj nje še bolj nagiba v prid glavnega mesta," je na novinarski konferenci ob predstavitvi programa povedala Kraigherjeva.
Neuravnovešena razmerja
Prikazana razmerja med Ljubljano in preostalo Slovenijo se odražajo v festivalskem izboru, saj so le štiri od desetih predstav v tekmovalnem programu v celoti neljubljanske. To so predstave George Kaplan v režiji Jake Andreja Vojevca in produkciji Prešernovega gledališča Kranj, Hedda Gabler Mateje Koležnik in Drame SNG-ja Maribor, Hlapci Sebastijana Horvata in Slovenskega stalnega gledališča v Trstu ter Gospa Bovary Yulie Roschina in SNG-ja Nova Gorica.
SNG Drama Ljubljana je zastopana med drugim s predstavama Jugoslavija, moja dežela v režiji Ivice Buljana in Grad Janusza Kice. V koprodukciji s SSG-jem Trst je nastala predstava Čarobna gora Mateje Koležnik, z Mestnim gledališčem ljubljanskim in Cankarjevim domom pa Iliada Jerneja Lorencija. Za nagrade Borštnikovega srečanja bosta tekmovali še predstava Evropa, monolog za mater korajžo in njene otroke v režiji Primoža Ekarta in produkciji zavoda Imaginarni in Cankarjevega doma ter mednarodna produkcija Trst, mesto v vojni režiserja Igorja Pisona in SSG-ja Trst s partnerji.
Jubilejno obarvan spremljevalni program
Za zaznamovanje jubilejne izdaje festivala se pripravlja razstava 50 let Borštnikovega srečanja. Letošnja novost sta tudi pogovora z najzvestejšimi obiskovalci festivala in z ljudmi iz zaodrja, ki ju bo vodil pisatelj Tone Partljič.
Na festivalu bo na ogled še šest predstav v okviru spremljevalnega programa, medtem ko bo program Showcase, ki je namenjen tuji strokovni javnosti, letos v celoti obsegal tekmovalne predstave. Festival bo odprl plesno-gledališki projekt 20th Century Fog - Megla stoletja v režiji Matjaža Zupančiča in produkciji Zavoda En Knap v sodelovanju s Slovensko kinoteko.
Letošnji Fokus bo namenjen Poljski. Poleg dveh predstav iz Varšave bodo v mednarodnem programu po besedah umetniške direktorice festivala Alje Predan gostovale še produkcije Jugoslovanskega dramskega pozorišta iz Srbije, madžarskih gledališč Forte Tarsulat in Szkene Szinhaz ter nemškega centra ITI.
Omenimo še, da bo Amelio Kraigher na selektorskem mestu prihodnje leto zamenjala urednica kulturne redakcije časnika Večer Petra Vidali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje