Diktator V. D., Potočnikov avtorski projekt, ki so ga premierno uprizorili v KUD-u France Prešeren v Ljubljani, se ukvarja s sodobnim časom, svetom, ki se s procesi internetne revolucije, splošne mobilizacije kapitalizma in namišljene demokratizacije spreminja v velik slum. V tem tolpa Dick tatorjev vsem arogantno diktira, kako živeti in kaj misliti. Vendar tudi v svetu, kjer veliki diktator vlada klečečemu sužnju, ostajajo žive človeške vrednote, kakršne so toplina, ljubezen, sočutje in dobrota.
Potočnikova predstava je dramaturško nekoliko skrajšan povzetek filma, pri snovanju koncepta pa je sprva sodeloval z Mitjo Novljanom in Andrejo Kopač in jo nato končal sam. "V bistvu sem sam predelal tekst, ki je temeljil na slabo prevedenih filmskih podnapisih, in ga nato oplemenitil, predelal v aktualen čas. Ta aktualen čas bi bil lahko naš čas, ampak na neki virtualni vzporednici," pojasnjuje avtor.
Potočnika so zanimale dejanske politične in globalne strateške pozicije velikih sil na eni strani in Evropske unije na drugi strani. Predstava tako govori o dogodkih, ki so se že ali pa se še bodo zgodili. "Mislim, da že sam film, po katerem je nastala predstava, prognozira trenutne razmere v nekem realnem času."
Predstava kot zloženka človekovega življenja
Potočnik se v predstavi znajde v dveh vlogah, Diktatorja V. D. in Sulca, vpeljal pa je tudi nekaj fiktivnih oseb, ki se na odru ne pojavljajo, a z njimi vodi konstanten dialog. Ohranil je ime Adenoid, spremenil pa diktatorjev priimek Hynke v Runkl, ki je slabšalna oznaka za človeka, ki je trd, okoren, štorast in se ne zmeni za druge ljudi, ampak mu je mar le zase. Sulc je ime, s katerim je nadomestil ime poveljnika Schultza, ki ga v filmu igra Reginald Gardiner.
Diktator V. D. je pravzaprav dvojna osebnost, ki v podobi igralca svoje lastne interese zgradi na prostorih igre, zatem pa polagoma premešča, prestavlja in nadgrajuje. Obenem ohranja Dick Tator simbolne prvine 'velikih' - torej globusa kot sveta, zaročenke Hane in različnih filmskih situacij, ki jih gledalci zlahka prepoznajo. Kot samosvoje mizanscenske enote prenesene v točno ta prostor in točno ta čas - ki je istočasno prostor in čas gledalca. Diktator V. D. je, kot so zapisali ob predstavi, zloženka človekovega življenja, posredovanega kot sporočilo iz stekleničke, ki jo naplavi ocean, 'ocean človekovih misli in hrepenenj, usod prednikov ter sanj po boljšem življenju in pravičnejšem svetu'.
Poleg scenarista, režiserja in igralca Uroša Potočnika pri predstavi sodelujejo še koreografinja Sabina Schwenner, scenograf Gregor Nartnik, kostumografinja Tina Bonca, za luč skrbi David Andrej Francky.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje