LGL ponuja šest premier, med katerimi je polovica obarvana s klasičnimi deli, saj je po besedah umetniške voditeljice Barbare Hieng Samobor vstop skozi portal klasike za otroka zelo pomemben. Prva v vrsti bo predstava Čarovnik iz Oza v dramatizaciji Andreja Jakliča. Sledile bodo Peter Zajec Beatrix Potter, Zinken Hopp, Hamlet, Hišica za punčke in Goske. Kot je še povedala Hieng Samoborova, bo za razliko od lani, ko so režiserji kombinirali dramsko gledališče z lutkovnim, letošnja sezona popolnoma lutkovna.
Fantastičnost Čarovnika iz Oza
Prva premiera bo na vrsti oktobra, z njo pa se v LGL po nekaj letih vrača režiser Silvan Omerzu. Predstava Čarovnik iz Oza, ki jo je po delu Franka L. Bauma priredil Andrej Jaklič, je namenjena otrokom, starejšim od pet let. Režiserjeva izbira temelji na lastnem otroštvu, ki ga je ta knjiga tudi močno zaznamovala. Po njegovih besedah gre za evropskega arhetipskega Oza, v katerem bo čim manj scenskih elementov, poudarjena pa bo zlasti fantastičnost likov. Za besedila songov bo poskrbela Barbara Pešut, glasbo Magnifico, pri nastajanju predstave pa bo sodelovala tudi koreografinja Mojca Horvat.
Za vrtce Peter Zajc
Oktobra si bo mogoče ogeldati tudi drugo premiero, ki bo zabavala najmlajše otroke. Za nadaljevanje tradicije angleško pišočih avtorjev bo poskrbel režiser Matjaž Pograjc, ki bo po Petru Panu in Medvedku Puju na oder postavil Petra Zajca avtorice Beatrix Potter. Režiser, ki namerava s predstavo obiskati tudi vrtce, želi biti čim bolj zvest izvirniku - tudi v likovni podobi.
Senčno gledališče in marionete
Novembra bodo prišli na račun ljubitelji senčnega gledališča, v okviru katerega si bo mogoče ogledati dramatizacijo knjige o čudodelni kredi Zinken Hopp, za režijo katere bo poskrbela Barbara Bulatovič. Starejšim otrokom se bo posvetil Vito Taufer, ki jim bo ponudil Hamleta v klasični marionetni maniri, s klasičnimi ročnimi lutkami pa se bo predstavila Urška Hlebec v predstavi Hišica za punčke. Po besedah Hieng Samoborove naj bi šlo pri dramatizaciji te otroške povesti za še eno raziskavo v okviru commedie dell' arte. V Goskah Alenke Pirjevec bodo gledalcem zgodbo brez besed pripovedovale marionete na najdaljši možni nitki, največjo vlogo pa bo imela glasba Alda Kumarja.
Dejavne poletne počitnice
Zelo aktivni so bili lutkarji med počitnicami, saj se lahko pohvalijo s kar nekaj gostovanji. Le-te je zaznamovala predstava Nekoč je bil kos lesa, s katero sta Alenka Pirjevec in Asja Kahrimanovič sedemkrat nastopili v štirih japonskih mestih, Iuna Ornik Lalanit pa še vedno potuje po kolumbijskih festivalih. Tam se predstavlja z avtorskim projektom, s katerim bo konec septembra nastopila tudi v Franciji na Tednu slovenske kulture.
Gledališče je razpisalo anonimni natečaj za lutkovne zgodbe, ki je namenjen spodbujanju ustvarjalnosti in preverjanju zanimanja za lutkarstvo. Razpis poteče konec oktobra, mesec kasneje pa bodo razglasili tri najboljša besedila, ki bodo prejela denarne nagrade, in sicer 400, 500 in 600 tisoč tolarjev. Če bo razpis uspel, pa bodo najboljša dela v LGL-u tudi uprizorjena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje