Kranjsko Prešernovo gledališče v La Paz potuje z dvema predstavama. Foto: Damjan Švarc
Kranjsko Prešernovo gledališče v La Paz potuje z dvema predstavama. Foto: Damjan Švarc
Iz predstave Pastirica in dimnikar
Z delom H. C. Andersena v režiji Špele Stres bodo Kranjčani sklenili mednarodni gledališki festival FITAZ. Foto: Damjan Švarc

Kranjčani se festivala v najvišje ležeči prestolnici na svetu (La Paz leži na 3.800 metrih nadmorske višine) udeležujejo z dvema predstavama - Kamni v žepih Marie Jones v režiji Vinka Möderndorferja ter Pastirica in dimnikar Hansa Christiana Andersena v režiji Špele Stres. Festival je pred tednom dni odprla španska gledališka skupina Atalaya s predstavo Medeja, Prešernovemu gledališču pa je pripadla čast, da ga v soboto, 14. oktobra, konča s predstavo za otroke in odrasle, Pastirico in dimnikarjem.

70 predstav gledališč iz 12 držav sveta
V dvanajstih dneh festivala si bo bolivijsko občinstvo ogledalo 70 predstav, ki jih bodo uprizorila gledališča iz 12 držav sveta. Poleg številnih domačih gledališč na festivalu sodelujejo še gledališke skupine iz Nemčije, Argentine, Brazilije, Čila, Španije, Francije, Nizozemske, Mehike, Peruja, Urugvaja in Slovenije. Festivala se poleg gledaliških skupin udeležujejo tudi številni direktorji drugih festivalov in režiserji, organizatorji pa so ob predstavah pripravili tudi več okroglih miz in srečanj.

Dobro sodelovanje Kranjčanov z južnoameriškimi ustvarjalci
Povabilo Prešernovemu gledališču Kranj na festival v Boliviji je rezultat dobrega odmeva gostovanj, ki jih je gledališče v preteklosti realiziralo na drugi strani oceana, pa tudi sodelovanja z južnoameriškimi ustvarjalci. Tako so Kranjčani s komedijo A. T. Linharta Županova Micka v režiji Vita Tauferja v preteklih letih gostovali v Venezueli, Dominikanski republiki in Argentini. Prav v Argentini je Prešernovo gledališče leta 2002 s tamkajšnjim režiserjem Omarjem Vialejem premierno uprizorilo predstavo Benetke argentinskega avtorja Jorgeja Accameja in z njo gostovalo tudi v Miamiju.

Podobno so sodelovali že v sezoni 2003/2004, in sicer pri koprodukcijski predstavi Hribovke, pri kateri je sodelovalo tudi novogoriško gledališče. Dramo argentinskega avtorja Juana Radrigana je na kranjski in novogoriški oder postavil gostujoči režiser iz Argentine Marco Antonio Monsalve Ulloa.