Daniel Evans in Jenna Russell sta se veselila nagrad za najboljšega igralca in igralko v muzikalu. Foto:
Daniel Evans in Jenna Russell sta se veselila nagrad za najboljšega igralca in igralko v muzikalu. Foto:
Arthur Miller na podelitvi nagrad tony
Leta 2005 umrli Arthur Miller je priskočil na pomoč pri kritiki trenutne politične situacije v ZDA. Foto: Reuters
Spamalot je komedija o zgodah in nezgodah vitezov na lovu za Svetim gralom, ki seveda ne vedo, kaj to sploh je ...

Muzikal Stephena Sondheima je zmagal v petih kategorijah najpomembnejših britanskih gledaliških nagrad, ki jih od leta 1976 podeljuje združenje gledališč londonskega West Enda; posamično sta iz zasedbe tega muzikala na oder po svoja kipca prišla Daniel Evans in Jenna Russell, ki sta postala najboljši igralec in igralka v muzikalu (preostale tri nagrade so bile za scenografijo, osvetljavo in produkcijo).

Lov na čarovnice nekoč in danes
Najboljša igralca v kategoriji (resne) drame sta bila Rufus Sewell (Rock 'n' Roll) in Tamsin Greig (Much Ado About Nothing), v stranskih vlogah pa sta blestela Jim Norton (v božično obarvani predstavi The Seafarer) in Sheila Hancock (The Cabaret). Najboljši režiser po izboru britanske gledališke srenje je bil lani Dominic Cooke, ki je na oder pripejal dramo The Crucible (Salemske čarovnice) Arthurja Millerja; predstava je postala tudi najboljša priredba.

Salemske čarovnice so postavljene v leto 1692, ko so v puritanskem Salemu v državi Massachusetts uprizorili histerični, inkvizicijski lov na čarovnice, ker je pastor skupino deklet zasačil pri klicanju "duhov". Že ko je predstava v šestdesetih prvič prišla na odrske deske, je bilo vsem jasno, da gre za alegorijo tedanje Amerike, ki je bila ravno sredi novega lova na čarovnice, le da tokrat niso reševali deklet, obsedenih od hudiča, ampak deželo pred komunisti.

Morilski zajček ostal brez nagrade
Največji poraženec podelitve je bil brez dvoma muzikal Spamalot, ki je nastal po kultni filmski komediji absurda Monthy Python in sveti gral (1975). Za Spamalot je scenarij napisal eden izmed "pythonovcev", Eric Idle. Kolektiv komikov je bil zaradi sedmih nominacij tudi v središču pozornosti na zabavi ob razglasitvi nominirancev; na koncu so ostali brez vsakega kipca. Komedija, ki se (zelo ohlapno) naslanja na legendo o kralju Arturju in vitezih okrogle mize, je na oder preselila tudi kultne trenutke filmske zgodovine, kakršen je skeč z morilskim zajčkom, princi, ki kričijo Niii!, in viteza z odrezanimi nogami in rokami.

Britanska narodna opera je dobila dve nagradi za Jenufo, najboljšo novo operno predstavo, ter nagrado za izjemne dosežke, ki je šla v roke sopranistki Amandi Roocroft. Posebno priznanje so izrekli še opernemu pevcu Johnu Tomlinsonu.